5N 1K (NE NEDEN, NİÇİN, NASIL, NEREDE, NE ZAMAN, KİM)

5N 1K (NE, NEDEN, NİÇİN, NASIL, NEREDE, NE ZAMAN, KİM)

Bu sayfamızda 5n1k olarak bilinen ne neden niçin nasıl nerede ne zaman ve kim sorularına verilen cevapları açıklamaya çalışıp bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız. Siz sevgili ziyaretçilerimizin de yardımları ile oldukça çok yol katettik. Yine sizlerin yardımı ile bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

5 N 1K başlarda daha çok habercilikte sarfedilen bir teknikken bugünümüzde bir çok alanda kullanıldığı görülür. Eğitimde de teknik ve değerlendirme proseslerinde kullanılmaktadır.

Etkili bir anlatımda genelde 5N 1K sorularının cevabı bulunur. Örneğin, “aldım.” tümcesinde 5N1K sorularının tamamına cevap bulamayız. Yine “Marketten aldım.” tümcesinde de zamanla, nasıl ve neyin alındığı ile alakalı bilginin olmadığı görülür. “Bu deterjanı marketten kredi kartı ile aldım.” tümcesinde ise niçin ya da nasıl sorularının cevabı çok açık değil. Bu halde “niçin” sorusuna cevap olabilecek bulguyu ya yeni bir tümce ile ya da aynı tümceye eklememiz gerekir.

5n 1k tekniği öğrencilerin bir vakası ya da bir kavramın anahtar noktalarını Kim? Ne? Nerede? Ne Zaman?, Nasıl?, Niçin? soruları ile detaylı bir biçimde düşünüp meydana koymasına imkan sağlar.

Ortaya kavram yada hadise yazılır ve sorular, cevaplar vakanın çevresine yerleştirilir.

5N1K sorularının içeriği ve açılımı:

NE …………………… Konuyu verir
NEDEN, NEDEN …………Amacı verir
NASIL …………….. Yöntemi belirler
NEREDE ………….. Mekan ve yer kavramları
NE ZAMAN ……… Süre – proses kavramları
KİM ………………… İlgili ve mesul kişileri belirler

5n 1k sayfamıza yardımcı olmak isteyen takipçilerimizin [email protected] adresinde yada YORUM kısmında yazı ve bilgilerini bizlere ulaştırmasını bekliyoruz.

5N 1K Ana Sayfası İçin Tıklayınız

Dürokinon Nedir?

Fenomen Nedir?

Fenomen nedir,Fenomen ne demektir,Fenomen anlamı ve açıklaması

 

 

 

Fotosentez Nasıl Meydana Gelir?

 

 

 

 

 

XRD Analizi Nedir ?

 

 

 

 

İkon Nedir,Kime Denir?

İkon nedir,İkon ne demektir,İkon kime denir?

 

 

 

Pesimist Kime Denir ?

 

 

 

 

Başa dön tuşu