NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Alay Han Nedir, Alay Han Nerededir, Alay Han Hakkında Bilgi ve Tanımı

  Alay Han 

Alay Han Niğde’de, Aksaray-Kayseri yolu üstünde bulunan bir Handır. II.Kılıçarslan tarafından yaptırılan Han kapalı mekan ve açı kablosu ile Sultan hanlarının ilk örneklerindendir. alayhan adını sonradan aldığı sanılır.
avlusu yıkılmış olan Han Sultan hanımlara özgü mukarnas dolgulu kaç kapısı ve ortadaki tonozun iki yanında yer alan yedişer tonozuyla klasik Selçuklu hanlarının mimari özelliklerini bir araya toplar.
Yalın ancak güçlü etkisiyle erken döneme tarihlenen taçkapı ve iç cephe oldukça iyi durumdadır taçkapının en dıştaki geniş bordürü iç içe geçmiş 8 genlerin oluşturduğu bir geometrik düzen gösterir.

alay han
Dar bordürde ve mukarnaslı işi çeviren süt kemerinde ise birbirini kesen sekizgen motifler kullanılmıştır. Taç kapıdaki mukarnas sıralarının En altına Kılıçarslan ile ilgili bir Arma olarak iki görevli başı karşıdan gösterilen bir aslan figürü yerleştirilmiştir.
Bütün mimari ve ben bezeme özellikleri dikkate alındığında Alay han’ın ikinci Kılıçarslan’ın egemenliğinin son yıllarında tamamlandığı ortaya çıkmaktadır.

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu