NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Altın oran nedir,altın oran ne demektir,altın oran nerede ve ne için kullanılır

Altın oran nedir,altın oran ne demektir,altın oran nerede ve ne için kullanılır

Altın miktar nedir?
Altın oran nedir,altın oran ne demektir,altın oran nerede ve ne için kullanılırAltın oran doğadaki varlıklarda gözlemlenen geometrik ve sayısal orandır. Bu oranın en yetkin oran olduğu varsayılır.
Altın miktar, tabiatta sonsuz canlı ya da cansız varlıkların şekillerinde ya da bünyesinde tespit edilen özel bir değerdir.

Doğada bir tümün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış, uyum yönünden en yetkin boyutları verilen sanılan geometrik ve sayısal bir miktar bağıntısıdır. Doğada en dikkat çekici örneklerine insan vücudunda, deniz kabuklularında ve ağaç dallarında rastlanır.

Platon’a göre kozmik fiziğin anahtarı bu miktardır. Altın seviyesi bir dikdörtgenin boyunun enine olan “en estetik” seviyesi olarak tanımlayanlar da vardır. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar doğrulusunda keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Altın Oran; CB / AC = ab / CB = 1.618; bu seviyesin sayısal değeri her ölçü amacıyla 1.618 dir.

Bir DOĞRU parçasının (AB) Altın Oran’a ideal biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; ufak parçanın (AC) büyük parçaya (CB) seviyesi, büyük parçanın (CB) tüm doğruya (AB) seviyesine eşit olsun.

Altın Oran, pi (?) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894…’tür. (noktadan ileri ilk 15 basamak). Altın Oranın ifade edilmesi amacıyla sarfedilen sembol, Fi’ dir. Plastik ve estetik cerrahinin süratle gelişmesiyle beraber bilhassa kadınlar arasında sarfedilen bir deyim durumuna gelmiştir.

Yüzde, alın, kaşlar, burun, yanaklar, dudaklar ve çene arasındaki mesafe ve açıların seviyesinın mükemmliğini anlatmak amacıyla bu deyim kullanılır. Dünyanın önde gelen estetik cerrahlarının bir dönem, Avustralyalı aktris Charlize Theron’u, altın miktara sahip tek ünlü olarak lanse etmeleri bu deyimin Charlize Theron’la tümleşmesine namacıyla olmuştur.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran. Fibonacci sayıları (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946… şeklinde devam eder) ile Altın Oran arasında ilginç bir ilişki vardır. Dizideki ardışık iki sayının oranı, sayılar büyüdükçe Altın Oran‘a yaklaşır. Altın oran hakkında daha farklı bigi ve örnekleri olanlar yorum kısnında paylaşabilirler.

Altın oran nedir,altın oran ne demektir,altın oran nerede ve ne için kullanılır

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420