11.Sınıf Din Kültürü Ahlak Bilgisi 1.Dönem 2.Yazılı Sınavı Test Soruları Çalışması

11.Sınıf Din Kültürü Ahlak Bilgisi 1.Dönem 2.Yazılı Sınavı

1- “Ey amca! Allah ‘a yemin ederim ki Güneş’i sağ elime Ay’ı sol elime koysalar yine de davamdan vazgeçmem. Ya burada ölürüm ya da başarılı olurum. “
Peygamberimizin bu sözleri onun hangi özelliğini göstermektedir?
A) Adaleti B) Merhametli oluşu
C) Kolaylaştırıcılığı D) Sabrı kararlılığı
E)Hepsi

2-“Sizden önceki toplumlar zengin ve nüfuslu biri suç işlediği zaman o kişiye ceza vermezlerdi. Allah’a yemin ederim ki bu suçu işleyen kızım Fatıma bile olsa onu cezalandırırım. “Peygamberimizin bu sözleri onun hangi özelliğini göstermektedir?
A) Sabrı kararlılığı B) Kolaylaştırıcılığı
C) Merhametli oluşu D) Adaleti
E) Hepsi

3-“Rabbinizden en çok korkanınız benim. O halde (farzlar hariç) bazen oruç tutarım bazen tutmam, bazen namaz kılarım bazen kılmam, uyku da uyurum kadınlarla da evlenirim. Kim benim sünnetime yüz çevirirse benden değildir.” Peygamberimizin bu sözleri onun hangi özelliğini göstermektedir?
A) Sabrı kararlılığı B) Kolaylaştırıcılığı
C) Merhametli oluşu D) Adaleti
E) Hoşgörüsü

4-Peygamberimiz Mekke’yi fethettiğinde müşrikler önceki yaptıklarından dolayı cezalandırılacaklarını düşünüyorlardı. Peygamberimiz onlara: Ben de size Yusuf’un kardeşlerine söylediği gibi “Bugün size geçmişten dolayı azarlama yok”( Yusuf suresi 92. Ayet ) diyorum. Hadi gidiniz hepiniz serbestsiniz dedi. Peygamberimizin bu sözleri onun hangi özelliğini göstermektedir?
A) Sabrı kararlılığı B) Kolaylaştırıcılığı
C) Merhametli oluşu D) Adaleti
E) Hoşgörüsü

 

yazılı indir

www.guzelbil.com

admin hakkında 24028 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın