11.Sınıf Sosyoloji Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Yoklama Sınavı Soruları 2014-2015


ANADOLU LİSESİ SOSYOLOJİ DERSİ 2.DÖNEM 2.YAZILI YOKLAMA SINAV SORULARI

 

SORULAR

1-) Kültür Merkezciliği(Etnosantrizm) kavramını açıklayıp, örnek veriniz.

2-)Kültürel gecikmeyi meydana getiren unsurları belirtiniz ve örneklendiriniz.

3-) Bir toplumsal kurumun işlevini yitirip yok olmasından söz edebilir miyiz? Cevabınız evet yada hayır  ise nedenlerini belirtiniz.

4-)Günümüzde yaşadığımız toplumda (Türkiyede) evlilik yaşının geçmiş yıllara oranla yükselmiş, bunun dışında dünya genelinde evlilik oranlarında ciddi düşüşler olmasının nedenleri neler olabilir belirtiniz.

5-) Endogami evlilik türünün nedenleri nelerdir , belirtiniz.

6-) Din kurumunun toplumsal işlevleri nelerdir belirtiniz.

7-) Veblen malları talebi (gösteriş tüketimi) nedir? Açıklayıp örneklendriniz.

😎 Enflasyon ve devalüasyonun nedenlerini belirtiniz.

9-) Ekonomik sistemlerden sosyalizm ve kapitalizmin  karşılaştırmasını yapınız.

10-) Türkiye’de son yıllarda ekonominin dışa bağlı hale gelmesi, ithalatın ihracattan daha fazla olması, cari açığın artması, özelleşmenin artması buna bağlı olarak isdihdamın azalması gibi nedenlerin, doğurduğu sonuçları yazınız.

admin hakkında 24031 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın