NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Andromeda Gökadası Nedir, Andromeda Gökadası Ne Demek, Andromeda Gökadası Hakkında Bilgi

Andromeda Gökadası

Andromeda gökadası Andromeda takım Yıldızındaki büyük sarmal Gökadadır.
Yer’in , içinde bulunduğu Samanyolu gökadası ile birlikte yol alan Macellan bulutlarından sonra dış gökadalar içinde yere en yakın olanıdır.
Bulanık bir biçimde de olsa Çıplak gözle görülebilen birkaç 4 adadan biri olan Andromeda gökadası yerde 2 milyon ışık yılı uzaklıktadır.
çapı yaklaşık 200 bin ışık yılıdır görünümü ise aşağı yukarı Samanyolu gökadası na benzemektedir.
Arap astronom es-sufi’nin 964 de yazmış olduğu sabit Yıldızlar kitabında sözü edilen bu Gökada teleskopun bulunmasından hemen sonra Alman Astronom Somon Marius tarafından yeniden keşfedilmiştir.
Marius Gök adayı bir boru içinde görülen mum ışığına benzetmiştir.
Çağdaş gözlem araçları ile Andromeda gökadası ndan yer alan birçok Yıldız, bulutsu ve Nova ( patlayan Yıldız) gözlenmiştir.
Andromeda gökadası Samanyolu gökadası nın ötesinde yer aldığı kanıtlanan ilk Gök adadır.

andromeda gökadası

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu