Genel Kültür

Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar

Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar

Arikaralar (Sanişler)

Arikaralar Kuzey Amerika’da Güney Dakota daki Cheyenne ırmağı ile Kuzey Dakota daki Ford Bertolt arasında Missouri ırmağı boyunca yaşamış ovalar bölgesi yerlileridir. Kaddo öbeğine giren bir dil konuşurlardı.
Kaddo dilleri konuşan halkların kültürel kökeni tarih öncesinde aşağı misisipi Vadisi’nde Höyükler kurmuş olan topluluklara dayanır.
Kültürel bakımdan pavniler İle bağlantılı olan arikalar zamanla onlardan ayrılarak kuzeye göç etmişlerdir ve böylece en kuzeydeki kaddo kabilesini oluşturmuşlardır.

Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar
Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar
Mısır tarımında uzman olan Arikaralar öteki kabilelerden Mısır karşılığında et ve giyecek eşya alırlardı.  Ayrıca fasulye kabak tütün ve ayçiçeği yetiştirilirdi. Kadınlar çiftçilik yapan erkekler geyik ve bufalo avına çıkardı. Kabileler toprakla örtülü barınaklardan oluşan geçici köy yerleşmelerinde yaşardı.
din adamlığı ve köy Başkanlığı genellikle önde gelen birkaç ailenin tek elindeki Soydan geçen görevlerdir. Askeri etkinlikler danslar hastalık tedavisi daha alt düzeylerde örgütlenmiş dernekler c yerine getirilirdi.
Bütün kabilenin katıldığı Güneş dansı törenlerinde kendi kendine işkence etmek Arikaralar’ın öteki ovalar bölgesi kabileleri ile paylaştığı bir gelenekti.
Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar
Missouri ırmağından yukarıya ilerleyen beyaz tüccarlara engel olmaları yüzünden patlak veren Savaş 1823 de ABD ordusunun ilk kez bir Obalar bölgesi kabilesinin Hedef alarak Arikaralara karşı harekete geçmesine yol açtı. 1700 lerin sonlarında doğru 34 bin arasında olan nüfusları ondokuzuncu yüzyıla geldiğimiz zaman savaşlar ve çiçek salgınları nedeniyle büyük ölçüde azalmıştır. 1860 larda Mandanalar ve hindistanlılar ile birlikte Ford Berthold da kurulan kampa yerleştirildiler 1885 e geldiğinde dağınık aile çiftliklerini tarımla uğraşmaya başlamışlardır.

Wilinston’da  Petrol bulunması ve Garrison Barajı’nın kurulması üzerine 1950lerde kendilerine yeni Yurtlar aramak zorunda kalmışlardır.

Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar

Arikaralar Kimdir ,Arikaralar Nerede Yaşarlar

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420