Genel Kültür

Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu, Nasıl Giyinir ve Beslenirdi Hakkındaki Tüm bilgiler

Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu
5300 Yaşındaki Buz Adam Ötzi
Helmut ve Erika Simon adlı iki Alman turist 1991 yılında Alp Dağların Avusturya-İtalya sınırına yakın Tisenjoch bölgesindeki zirvede kestirme bir yoldan geriye dönerlerken bir dere yatağından geçerler.
Karları erimekte olan dere yatağınnın bir yerinde küçük bir kahverengilir takılır gözlerine, yaklaştıkça bunun herhangi bir şey değil insana ait bir ceset olduğunu anlarlar.

22

 

 

 

 

Bulunduğu yerde çıkarılırken

Yetkililere haber veren turistler ,yetkililerin belirtilen yere gelmesi sonucu bulunan ceset çabalar içinde buzların içinde çıkarılır.Ceset buların için sıkıştığı için çıkarılırken sol kalçası biraz hasar görmüştür. Ancak bulunana cesedin birkaç yıllık , kaybolmuş bir dağcıya ait olduğu sanılır, yanı durumun özel bir durum olduğu henüz anlaşılmamıştır.

ötzi 1

Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu

 

 

 

Otopsi yapılırken

Bulunan ceset Avusturyanın Innsburck kenti yakınlarındaki bir morga götürülür ve orada muhafaza edilir.
Kimliğin belirrlenmesi için Otopsiye çağırılan tıbbi ekip ,gördükleri cesedin  normal, alışılmış bir ceset olmadığını anlarlar.
Bulunan ceset Alp Dağlarının ÖTZTAL olarak adlandırılan bölgesinde bulunduğu için ÖTZİ adı verilir.

ötziii

 

 

 

 

 

Yapılan detaylı araştırmada  damarlarında kolesterol kalıntılarına rastlanmıştır.

Ayrıca kenelerden geçen Lyme hastalığına neden olan Borrelia bakterisine rastlanmış bu da Ötzi’ye tarihteki ilk Lyme hastası ünvanını kazandırmıştır.

Ötzi daha sonra detaylı otopsi ve inceleme için Zürih’e gönderilir. Zürih’te yapılan detaylı incelemeler ve çekilen röntgenlerden sonra MÖ 3300 lü yıllara ait olduğu anlaşılır.
5300 yaşı ile bulunan en eski mumyalaran olarak kabul edilen ötzi , diğer mumyalardan farklı olarak üzeerinde kıyafetleri bulunmaktaydı ,iç organları hala duruyor ve yadiği besinlerin artıkları ile buzların içinde mumyalanmış bozulmadan doğal halde kalmıştır.
Bilindiği gibi diğer mumyaların iç organları boşaltılır, çeşitli kimyasallarla korunmaya alınırdı.(kuru mumya)
Ötzi Avrupada bronz çağında yaşayan insanların yaşantısı ve genetik yapıları hakkında , kullandıkları aletlere ikişkin çok değerlei bilgiler vermektedir.
PEKİ ÖTZİ NASIL BİRİYDİ

ötzi

 

 

 

 

 

 

Bulunan kemikler ve diğer veriler ışığında nasıl göründüğü sanatçılar tarafından canlandırılmış hali.

Yapılan incelemeler sonucunda ötzinin öldüğü zaman 45 yaş civarında 165 boyunda ve 50 kg ağırlığında olduğu sanılıyordu.(Bulunduğunda 13kg’dır)

Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu

ÜZERİNDE NELER VARDI?
Ötzi öldüğünde üzerinde çeşitli hayvan derilerinden pantolon  ve bir de ceket bulunuyordu. Ceketin üzerinde , otlardan dokummuş pelerin biçiminde bir giysi, başında ise kafasını sıcak tutabilecek ayı kürkünde bir şapka varmış. Ayağında ise karların üzerinde kolaylıkla yürüyebilecek şekilde geniş tabanlı ve su geçirmez ayakkabılar bulunmuştur.
YANINDA NELER BULUNMUŞ
Ötzi öldüğü zaman belinde bir kese yanında ise sepet taşımaktaydı. Bunların içinde ihtiyacı olabilecek çeşitli küçük aletler, matkap olarak kullanılabilecek bir alet, ate yakmak için çakmaktaşı ,yemek için böğürtlen ve kurutulmuş mantar bulunmuştur.
Ötzi’nin kendini korumak için yanında bir yay ve 14 adet ok , bakır balta ve bıçak taşıdığı belirlendi. Ancak Ötzi’nin bu silahlara rağmen kendini kotuyamadığını  ve bir cinayete kurban gittiğini , yapılan araştırmalar sonucu taspit edilmiş ve bilim adamları bu bilgi konusunda aynı fikirdeler.
Ötzi’nin önce donarak öldüğü varsayılmış ;ancak 2001 yılında bilim adamlarının yapmış olduğu ayrıntılı çalışmalar ve röntgen çekimlerinde , Ötzi’nin sol omuzunun içinde hayati damarlarından birine ok saplandığı tespit edilmiş, ayrıca vücudunun çeşitli yerlerinde çürükler ve kesikler bulunması bilim insanlarının Ötzi’nin cinayete kurban olduğu konusunda hemfikir olmalarına neden olmuştur.
MİDESİNDE BULUNANLAR
Ötzi ölmeden kısa bir süre önce ; Dağ keçisi , Geyik ve çeşitli tahılların artıkları bulunmuştur. Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu
BEDENİNDE BULUNANLAR
ötzinin bağırsaklarının incelenmesi sonucu, sık rastlanan bir bağırsak paraziti olan bir tür kancalı kurt, Trichuris trichuria tespit edilmiştir. İlgi çekici başka bir şey ise bilimsel adı Neckera complanata olan parazit öldürme özelliği olan bir tür ağaç yosunu bulunmuş olmasıdır. bilim adamları bu yosunun parazit öldürme özelliği olduğu bu yüzden ötzinin yemeğini bilerek bu yosunlara sararak yediğini bu yolla tedavi olduğunu düşünmekteler.
Bilim insanlarının başka bulgusu ise ; Buz adam Ötzi’nin omurgası ,dizinin arkasında ve bileklerinde bulunan dövmelerdir. Bilim insanları bu dövmelerin dini amaçlı yada dekoratif olduğunu düşünmüşler , daha sonra dövmelerin bulunduğu bölgelerde kemik erimelerine rastlanmış ,dövmelerin tedavi amaçlı yada ağrıları azaltıcı olarak yapıldığı sanılmaktadır.
Derleyen: Ziya ÖZCAN

Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu

Buz Adam Ötzi Nerede Bulundu

 

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420