NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

CDM Nedir, CDM Ne Demektir, CDM Ne İşe Yarar , CDM Anlamı ve Açıklaması

CDM Nedir ?

CDM Kavramı: “Collaborative Decision Making” “Birlikte Karar Alma” anlamına gelen projenin kısa ismidir.

CDM yöntemi ile havada gün geçtikçe artan trafiğin talebinin karşılanabilmesi için havacılık sektörünün sahip olduğu kaynakların verimli bir şekilde kullanımlası için ve operasyonların öngörülülüğünün arttırılması bu yolla zaman ve insan gücü kaybını engelleyip, kapasitenin arttırılması amaçlanmaktadır.

CDM sistemi ile Apron , hava trafiğini bünyesinde barındıran DHMİ ile ortak çalışan havayolları, terminal işletme, tüm yer hizmetleri şirketleri, havacılık sektöründeki tüm paydaşlarınin aynı imkanlardan eşit biçimde yararlanma imkanı sunar.

CDM sistemi ile:

Havaalanındaki gecikmelerin önüne geçilmesi

Uçakların kalkış sırasının düzgün yapılması

Havayollarının slot uyumunu sağlamak

Yolcuların hızlı ve doğru bilgilendirilmesi

Havayollarında zaman kayıplarının azaltılması

Aprondaki kapasitenin daha da verimli kullanılması

amaçlanmaktadır.

 

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu