NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Dürdane Hanım Ahmet Mithat Efendinin Roman Özeti

Dürdane Hanım Ahmet Mithat Efendinin Roman Özeti

Dürdane Hanım Ahmet Mithat ın romanıdır. Tercümanı hakikat gazetesinde tefrika edildikten sonra kitap halinde 1882 yılında basılmıştır. Galata meyhaneleri nin Tasvir i ile başlayan romanda, mavnacı Çerkez sohbetin ağzından Acem Ali Bey adlı bir kabadayının inanılmaz serüvenleri anlatılır.
Ayşe Ebenin anlattığı inanılmaz bir olayın kahramanı da aslında kadın olan Acem Ali Bey dir Dürdane Hanım’ın mergup Bey ile gizli sevişmesine şahit olan dul Ulviye Hanım zaman zaman erkek kılığına girerek İstanbul’da kabadayılık yapmakta ve zor durumlarda Dürdane Hanım’a yardım etmektedir.  Merkup Bey’in bıraktığı Dürdane zehir içerek hayatına son verir Çerkez sohbeti köle diye satın alan Ulviye Hanım Acem Ali Bey kimliğinden çıkarak onunla evlenir vefasız Aşık merkup evlendiği kızın aşığı tarafından öldürülerek cezasını bulmuş olur.
Ahmet Mithat’ın masal ve meddah geleneğinde yazdığı Dürdane Hanım gerçeğe uymayan konusu ile başarılı bir roman değildir Sadece sade dili ve tabii anlatımıyla dikkate değer bir yapıt olarak edebiyat tarihteki yerini almıştır.

Dürdane Hanım Ahmet Mithat Efendinin Roman Özeti

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420