Genel Kültür

Gelişmiş Bir Ülkenin Özellikleri Nasıl Olmalı ,Nelerdir

Gelişmiş Bir Ülkenin Özellikleri Nasıl Olmalı

HANGİ ÜLKELERE GELİŞMİŞ DENİR?

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri için farklı kriterler vardır bunlar kimine göre ekonomik , kimine göre sosyal ,kimine göre kültüreldir vs…..

 Gelişmiş Bir Ülkenin Özellikleri Nasıl Olmalı

Ancak gelişmişlik düzeyi herhangi bir ülkede yaşayan ülke nüfusunun mutluluğu , sağlığı ve güvenlik içinde yaşamasıyla ölçülmelidir. Ekonomik gelişmişlik sadece , ekonomik güç sahiplerini mutlu edebilir.

Peki bir ülkede insanların .

MUTLU

SAĞLIKLI

GÜVENLİK içinde olduğu nasıl anlaşılır. Bu sorunun cevabı aslında çok basit.

 Gelişmiş Bir Ülkenin Özellikleri Nasıl Olmalı

Şöyle ki: GÜVENLİK: Eğer ülkede polis ,asker ve güvenlik görevlisi sayısı az ise ve gün geçtikçe sayısında azalma oluyorsa , o ülkede suç oranları azalıyordur.

Ülkede ceza ve tutuk evleri(hapishane)  sayısında azalma oluyor , yenileri inşa edilmiyorsa suç eğilimi azalıyor demektir.

Bir ülkede adliye sarayları yapmaya ihtiyaç duyulmuyorsa orada görülecek davalarda azalma olduğunun göstergesidir.

Bir ülkede icra dairelerinin sayısı artmıyor azalıyorsa , orada insanların gelir düzeyleri iyidir ve her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor demektir. (Gelişmiş ülkelerde güvenlik kurum ve personel sayısında düşüş yaşanır)

SAĞLIK: İnsanların huzurlu olduğunu gösteren en belirgin kriter bir ülkedeki hastane ,sağlık kurumu sayısıdır.

Eğer sağlık kurumları zinciri ihtiyacı hissedilmiyor ve var olan sağlık kurumları çalışanları gün boyunca çok az sayıda hasta ile karşılaştığı için sıkılma noktasına gelmişse orada insanlar huzurlu olduğu için sağlıklıdır ,hastaneye ihtiyaç duymuyordur.

Özetle: Ülkenizde sürekli kolluk kuvveti sayısı artıyorsa

Yeni ceza ve tutuk evleri açılıyorsa

İcra daireleri ve adliye sayısı artıyorsa

Hastane sayısı artıyorsa

Sizin ülkenizde mutlu olma şansını çok ama çok azdır. Hele bunlar artıyor diye ülke halkı alkış tutuyor seviniyorsa durum daha da vahim bir hal almıştır.

Bunu sağlamanın tek yolu ise eğitime ayrılan bütçenin diğer tüm bütçeleri katlamasıdır.

Eğitimli bir toplumda suç oranı düşük , sağlıklı insan sayısı fazla , dolayısıyla toplum MUTLUDUR ,SAĞLIKLIDIR VE GÜVEN İÇİNDEDİR.

Gelişmiş toplumlar: Hapishaneleri ceza için değil bireyi topluma kazandırmak için kullanır.

Adliyeleri cezalandırmak için değil adalet dağıtmak için kullanır.

  Sağlık kurumlarını hasta insanları iyileştirmenin yanında hastalıkların önlenmesi için kullanır.

Gelişmiş Bir Ülkenin Özellikleri Nasıl Olmalı

ZİYA ÖZCAN

 

 

www.guzelbil.com

Gelişmiş Bir Ülkenin Özellikleri Nasıl Olmalı

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420