NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİRSağlık

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir,Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi dilir?

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir,Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi dilir?
Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi Nedir
Çok sık karşılaşılmasa da toplumumuzda kimi insanlarda bulunan göz kuruluğunun sebepleri çok kişi tarafında bilinmememkle berabe ,belirtileri ve tedavi yöntemleri de bilinmemektedir.
Göz kuruluğu, bedenin yeterli gözyaşı üretememesi ya da gözyaşını ortaya getiren bileşimin dengesinin bozulması neticesi ortaya gelen bir rahatsızlıktır. Yani, şahıs ya yeterli gözyaşı üretemez ya da gözyaşları yeteri kadar kaliteli değildir. Gözyaşı yetersizliği pek çok sebepten kaynaklanabilir.
Nedir

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir,Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi dilir?Göz kuruluğu, bedenin yeterli gözyaşı üretememesi ya da gözyaşını ortaya getiren bileşimin dengesinin bozulması neticesi ortaya gelen bir rahatsızlıktır. Yani, şahıs ya yeterli gözyaşı üretemez ya da gözyaşları yeteri kadar kaliteli değildir. Gözyaşı yetersizliği pek çok sebepten kaynaklanabilir.

Göz kuruluğu şahsa rahatsızlık verir. Gözlerde batma ve yanma görülür. Birey belirli hallerde, örneğin uçakta, klimalı odada ya da uzun vakit bilgisayar ekranına baktığında göz kurluğu hissedebilir.

Göz kuruluğu tedavileri insanı rahatlatabilir. Tedavi, hayat şartlarını değiştirmek ya da göz damlası kullanmaktan meydana gelir. Ciddi göz kuruluğundaysa, ameliyat da bir alternatif olarak düşünülebilir.

Belirtileri  Belirtiler

Genelde her iki gözde aniden görülen göz kuruluğu sendromlarınin ve işaretlerinin birtakımları bunlardır:

Gözlerde batma, yanma ya da kaşınma
Gözlerin içersinde ya da çevresinde çapaklanma
Duman ya da yelda gözlerdeki rahatsızlığın yükselmesi
Kısa bir vakit bile okuduktan sonra gözlerin yorulması
Işığa duyarlılık
Lens takmakta zorlanma
Gözlerin uzun vakit sulanması
Genelde günün sonuna doğru ya da uzun bir vakit bir şeye odaklandıktan sonra çoğalan bulanık görme

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Gözlerinizde uzun vakitdir devam eden göz kuruluğu bulguları varsa, gözleriniz kızarıyorsa, kaşınıyorsa, yoruluyorsa ya da acıyorsa hekiminize görünün. Doktorunuz gözlerinizi rahatsız eden şeyi bulmaya çalışacak ya da sizi bir göz hekimine sevk edecektir.

Nedenleri Nedenleri

Göz kuruluğu yeterli gözyaşı üretilememesinden kaynaklanır. Gözyaşları su, yağ, protein ve elektrolitlerin karışımıdır. Bu karışım, gözlerinizin yüzeyini temiz ve duru tutar, gözlerinizin iltihaplanmasını önler.

Bazı şahıslarda görülen göz kuruluğunun sebebi, gözyaşlarındaki karışımın dengesinin bozulmasıdır. Bazı şahıslarse, gözleri yeteri kadar nemlendirecek kadar gözyaşı üretemezler. Göz kapaklarındaki problemlar, ilaçlar ya da bölgesel faktörler gibi yan etkiler de göz kuruluğuna namacıyla olabilir.
Gözyaşı Dengesinin Bozulması

Gözyaşı katmanı üç tabakadan meydana gelir: yağ, su ve mukoza. Bu üç tabakanın rastgele birisinde meydana gelen problemlar, göz kuruluğuna yol açar.

Yağ. Gözkapaklarının kenarlarındaki küçücük bezelerin ürettiği gözyaşı katmanının dış tabakası, lipit denen yağlar içerir. Bunlar gözyaşı yüzeyini durulaştırır ve ortada tespit edilen su tabakasındaki nemin buharlaşmasını yavaşlatır. Yağ bezeleriniz yeterli miktarda yağ üretemediğinde, sulu tabaka nemini çok acele kaybeder ve gözleri kurutur. Gözkapaklarındaki küçücük bezeleri tıkalı olan şahıslarda göz kuruluğu normaldir. Göz kapaklarının kenarlarında akneye benzer lekeler, kaşıntı ve aynısı deri hastalıkları olan şahıslarda bu bezeler genellikle normal çalışamaz.
Su. Orta tabakanın fazlası sudan meydana gelir ve içersinde çok az da tuz vardır. Gözyaşı bezeleri doğrulusunda imal edilen bu tabaka gözleri temizler, gözdeki yabancı maddeleri dışarı atar. Gözleriniz yeterli su üretemediğinde, mukoza ve yağ tabakası birbirine değer ve kaşıntı yapar.
Mukoza. Mukozanın iç tabakası, gözyaşlarının gözlerinizin yüzeyine yayılmasına yardımcı olur. Gözlerinizi kaplayacak kadar mukoza yoksa gözlerinizin yüzeyinde (kornea) kuru noktacıklar oluşabilir.

Gözyaşı Üretiminin Azalması

Göz kuruluğu, yeterli gözyaşı üretemediğinizde meydana gelir. Aşağıdaki hallerde bedeninuz yeterli gözyaşı üretemeyebilir:

50 yaşın üstünde. Gözyaşı üretimi yaşınız geliştikçe azalır. 50 yaşın üstündeki şahıslarda göz kuruluğu vakitgelendır.
Menopoz ardından kadınlarda. Gözyaşı eksikliği kadınlarda, bilhassa de menopoz ardından kadınlarda daha vakitgelen görülür. Nedeni hormonların değişmesidir.
Gözyaşı üretimini etkileyen bir hastalığınızın olması. Göz kuruluğunun ilaveten diyabet, mafsal Romatizması, deri tüberkülozu, deri sertleşmesi, tükürük ve salgı bezlerinde salgılamanın azalması, tiroit hastalıkları ve A vitamini eksikliği gibi hastalıklara eşlik ettiği görülmüştür.
Lazerli göz ameliyatı. Lazerli kornea ameliyatı gibi ışınla oluşturulan ameliyatlar, gözyaşı üretimini azaltıp göz kuruluğuna yol açabilir. Bu tür problemlerden meydana gelen göz kuruluğu genellikle geçicidir.
Gözyaşı bezlerinin hasar görmesi. Gözyaşı bezlerinin radyasyondan ya da iltihaplanmadan ötürü zarara uğraması da gözyaşı üretimini azaltabilir.

Gözkapaklarındaki Sorunlar

Gözlerinizi kırptığınızda, gözlerinizin yüzeyine durmadan gözyaşı tabakası yayılır. Gözkapaklarınızda gözlerinizi kırpmanızı engelleyecek bir problem varsa, gözyaşı gözünüze gerektiği gibi yayılamaz ya da çok acele kuruyarak göz kuruluğuna namacıyla olur. Gözkapağı problemlerinin arasında, içe dönük gözkapakları ve dışa dönük gözkapakları sayılabilir.
İlaç Göz Kuruluğuna Yol Açabilir

Göz kuruluğuna namacıyla olan ilaçlar arasında bunlar vardır:

Yüksek tansiyon tedavisinde sarfedilen ilaçlar ve idrar söktürücüler gibi.
Antihistaküçücükler ve dekonjestanlar
Doğum denetim hapları
Bazı antidepresanlar
Ağrı kesiciler (ibuprofen ve naproksen gibi faktör maddeler)
İsotretinoin türü akne ilaçları

Göz Kuruluğunun Diğer Nedenleri

Göz kuruluğunun diğer namacıylaleri bunlardır:

Rüzgar
Yükseklik
Kuru hava
Odaklanma gerektiren işler; örnek olarak bilgisayar başında çalışmak, araba sürmek ya da okumak.

Risk Faktörleri

Risk Faktörleri

Göz kuruluğuna yatkınlık kazandıran faktörler bunlardır:

Yaşlanma
Kadın olmak
Göz kuruluğuna namacıyla olan ilaçlar kullanmak
Lazerli göz ameliyatı geçirmek
Kanser tedavisi gibi gözleri amaç alan radyasyon tedavisi almak
A vitamininden yoksun beslenmek ya da omega-3 yağlı asitlerini yeteri kadar almamak.

Komplikasyonları

Komplikasyonları

Göz kuruluğunun fazlası şahısde rastgele bir komplikasyonu olmaz. Olabilecek komplikasyonlar aşağıdadır:

Gözlerin sık sık iltihaplanması. Gözyaşlarınız gözlerinizin yüzeyini iltihaplardan korur. Yeterli gözyaşı olmadığında göz iltihabı riski artar.
Göz yüzeyinde hasar. Tedavi edilmediğinde, ileri derecede göz kuruluğu gözde iltihaplanmaya yol açar, bu da korneada hasar ve görme problemleri yaratır.

Muayenesi

Randevunuza Hazırlanırken

Gözlerinizde canınızı sıkan bir problem varsa, evvelce aile hekiminizle görüşün. Doktorunuz sizi bir göz hekimine yönlendirebilir.

Randevular genellikle kısa olmasından ve pek çok şey öğrenmek isteyeceğinizden, randevuya iyi hazırlanmanız işinize yarar. Size randevuya hazırlanmanız ve hekiminizden bekleyeceklerinizi bilmeniz amacıyla birkaç öneri:
Neler Yapabilirsiniz?

Randevu evveli kısıtlamalar olup olmadığını öğrenin. Randevu alırken daha evvelce yapmanız gereken bir şeyin olup olmadığını bilin.
Belirtilerinizin hepsini yazın. Randevunuzla alakalı gibi görünmeyen şikayetlerinizi bile. İshal ya da kusma varsa hekiminiz bunların ne vakit başladığını ve ne sıklıkta devam ettiğini öğrenmek isteyecektir.
Bireysel bulgularınız yazın. Yaptığınız gezi ya da hayatınızda rastgele bir farklılık varsa onu da yazın. Hem de günlük hayatınızı anlatın, hastalığa namacıyla olabilecek ve son vakitlerde yediğiniz bir şey varsa yazın. Ek olarak, hekiminiz yakın vakitte ishalli birisi ile ilişki edip etmediğinizi de öğrenmek isteyecektir.
Sağlığınızla alakalı asli verileri not edin. Tedavi edildiğiniz diğer hastalıkları ve aldığınız ilaçları da. Listenize kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri de ekleyin.
Yanınızda mümkünysa bir arkadaşınız ya da aileden biri olsun. Arada sırada tüm bulguyu hatırlamak zor olabilir. Yanınızda biri olursa, sizin unuttuklarınızı ya da atladıklarınızı hatırlayabilir.
Doktorunuza sormak istediklerinizi bir kağıda yazın.

Doktorla vaktiniz sınırlıdır, bu yüzden sorularınızı listelerseniz vaktinizi boşa harcamamış olursunuz. Sorularınızı, en önemliden en önemsize doğru yazın ki vaktiniz biterse hazırlıklı olabilesiniz.

Göz kuruluğu ile alakalı hekiminize sorabileceğiniz birtakım sorular:

Göz kuruluğunun sebebi ne olabilir?
Sizce hastalığım geçici mi sıksık mi?
Ne tür tahlillere gereksinimim var?
Nasıl bir tedavi önerirsiniz?
Tedavinin yan etkisi neler olabilir?
Önerdiğiniz tedavi dışında diğer alternatiflerim var mı?
Şu şu hastalıklarım da var. İkisiyle nasıl baş edebilirim?
Birtakım kısıtlamalara tabi olacak mıyım?
Bir ekspertize görünmem lazım olur mi? Bana ne kadara mal olur, sigortam bunu karşılar mı?
Bana yazdığınız ilacın aynı içerikli diğer bir türü var mı?
Bana verebileceğiniz bir broşür vb var mı? Hangi internet sitelerine bakmamı önerirsiniz?
Kontrole gelmem gerekip gerekmediğine neye göre karar vereceksiniz?

Doktorunuz Ne Yapacak?

Doktorunuz büyük ihtimalle size bir dizi soru soracak. Bu suallere hazırlıklı olursanız, husus ile alakalı daha ayrıntılı hususşamaya vaktiniz olur. Doktorunuz bunları sorabilir:

İlk bulguları ne vakit hissettiniz?
Belirtiler sıksık miydi, ara ara mı?
Şikayetlerinizi arttıran bir şey var mı?
Şikayetlerinizi azaltan bir şey var mı?
Ailenizde göz kuruluğu olan diğer biri var mı?
Eczanelerde satılan göz damlalarından alıp denediniz mi? Bu damlalar işe yarıyor mu?
Şikayetleriniz sabahları ya da akşamları artıyor mu?
Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Bu Arada Sizin Yapabilecekleriniz

Randevu gününü beklerken, şikayetlerinizi azaltmak amacıyla eczanamacıyla bir göz damlası alıp tecrübe edinin. Yağlandırıcı göz damlalarını tecrübe edinin ve göz kızarmasını engel olan göz damlalarından kaçının. Gözdeki kızarıklıklara sarfedilen göz damlaları, gözdeki kaşıntı ve yanmayı arttırır.

Testleri

Tahlil ve Teşhis

Göz kuruluğunun teşhisi amacıyla oluşturulan tahliller arasında bunlar olabilir:

Gözyaşı hacmini ölçmek. Doktorunuz Schirmer gözyaşı testi uygulayarak gözyaşı üretiminizi ölçer. Bu testte, alt gözkapaklarının altına kurutucu şeritler hususr. Beş dakika sonra hekiminiz şeritlerde ne kadar gözyaşı toplandığına bakar.
Gözyaşının niteliğini ölçmek. Diğer bir testte, göz yüzeyinizin halini kavramak amacıyla içersinde özel bir boya tespit edilen göz damlası kullanılır. Doktorunuz korneadaki lekelere bakar ve gözyaşınızın buharlaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçer.

Tedavisi

Tedavi ve İlaçlar

Orta derecede göz kuruluğu çeken fazlası vakaya, eczanelerde satılan göz damlaları ve evde oluşturulan tedaviler önerilir. Göz kuruluğunuz geçmediği ya da daha ciddi bir hal aldığı takdirde, tedavi alternatifleriniz göz kuruluğunun namacıylalerine bağlı olarak belirlenir. Bazı vakalarda göz kuruluğu engellenebilir ya da durdurulabilir. Bazı tedavilerse gözyaşı niteliğini artırıp acele buharlaşmayı engelleyebilir.
Göz Kuruluğunun Altında Yatan Nedenlerin Tedavisi

Doktorunuz göz kuruluğunun namacıyla kaynaklandığını anlamaya çalışacaktır. Bazı vakalar geriletilebilir. Örneğin göz kuruluğuna namacıyla olan aldığınız bir ilaçsa, hekiminiz bu yan tesiri yaratmayan diğer bir ilaç tavsiye edebilir.

Anatomik arıza ya da gözlerinizi kırptığınızda gözlerin tamamiyle kapanmaması gibi gözkapaklarınızla alakalı bir probleminiz varsa, hekiminiz sizi, gözkapakları ameliyatlarında eksper bir göz cerrahına sevk edebilir.

Belirtiler ve işaretler, mafsal Romatizması ya da bezelerin yeterli salgı salgılamaması gibi bağışıklık sisteminizle alakalı bir hale işaret ediyorsa, hekiminiz sizi bir Romatizma eksperine sevk edebilir.
İlaçlar

Göz kuruluğunu tedavi eden ilaçlar arasında bunlar mevcuttur:

Gözkapaklarındaki iltihaplanmayı engelleyecek antibiyotikler. Gözkapaklarınızın kenarlarındaki iltihaplanma, yağ bezelerini tıkayıp gözünüze yağ salgılamasını durdurursa, hekiminiz iltihaplanmayı azaltmak amacıyla antibiyotik verebilir. Antibiyotikler krem ya da göz damlası şeklinde olabilir ya da ağızdan alınabilir.
Korneadaki iltihaplanmayı durdurmak amacıyla göz damlası. Gözünüzün yüzeyindeki iltihaplanmaya, siklosporin denen ve bağışıklığı ortadan kaldıran ya da iltihaplanmayı durdurmak amacıyla içersinde kortikostereoid tespit edilen göz damlaları önerilebilir.
Yapay gözyaşı fonksiyonu gören göz dolguları. Yapay gözyaşı kullanamayan, orta ve kuvvetli göz kuruluğu olan hastalarda bir alternatif de, duru bir pirinç tanesine benzeyen minicik bir dolgu kullanmaktır. Günde bir kez, alt göz kapağınızla göz arasına hidroksipropil selüloz yerleştirirsiniz. Dolgu yavaşça erirken, gözünüzü nemlendiren göz damlalarının içersinde tespit edilen bir maddeyi gözünüze yayar.

Gözyaşı İsrafını Önlemek İçin Gözyaşı Kanallarını Tıkamak

Doktorunuz gözyaşınızın gözünüzden çok acele buharlaşmasını önlemek amacıyla tedavi önerebilir. Normalde gözyaşlarınızı toplayan bir oluk fonksiyonu gören gözyaşı kanalları ya kısmen ya da tamamiyle kapatılır. Gözyaşı kanalları bunlarla tıkanabilir:

Minik Silikon Tıkaçlar. Böyle tıkandığında, hem kendi natural gözyaşınız hem de suni gözyaşı kaybolmaz. Silikon tıkaçlar hem gözde bırakılabilir hem de istendiğinde çıkartılabilir.
Gözyaşı Kanallarını Tıkamak İçin Isı Kullanan Bir Teknik. Isı yakısı denen daha kalıcı bir teknikte hekiminiz, bölgeyi anesteziyle uyuşturur, sonra sıcak bir telle kanalların olduğu bölgedeki dokuları büzer ve çizer; böylelikle gözyaşı kanallarını kapatır.

Özel Bir Lens Kullanmak

Ciddi göz kuruluğu olan şahıslar özel bir lens takmayı seçebilirler. Bu lensler gözünüzün yüzeyini kaplayıp korur, göz kuruluğunu gidermek amacıyla nemi gözün amacıylae hapseder. Doktorunuza, bandaj lensleri ya da kornea kalkanı denen bu lenslerin size ideal olup olmadığını problem.

Yaşam Tarzı

Yaşam Tarzı ve Evde Yapılabilecekler

Hafif ya da orta şiddette göz kuruluğundan şikayetçiyseniz, probleminizi eczanamacıyla alacağınız bir göz damlası kullanarak ve sık sık gözkapağı solüsyonları kullanarak geçirebilirsiniz.
Eczanamacıyla Alabileceğiniz Göz Damlasıyla Gelen İlave Gözyaşı

Orta şiddette göz kuruluğu, eczanamacıyla alacağınız suni gözyaşı damlalarıyla giderilebilir. Yapay gözyaşı damlaları çok çeşitlidir. Bu namacıylale, hekiminize ya da göz hekimine hangi damlanın size ideal olduğunu problem. Gözyaşı damlasını seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç bilgi:

Koruyucu sahibi olan ve içermeyen damlalar. Bazı göz damlalarına raf ömrünü uzatmak amacıyla koruyucu eklenir. İçinde koruyucu olan damlaları günde dört kereye kadar kullanabilirsiniz. Ama bunları belirti edilen dozdan çok kullanmak gözleri rahatsız eder. Koruyucu içermeyen damlalar tek kullanımlık çoklu paketler durumunda satılır. Her bir paketi yalnızca bir kere kullanabilirsiniz. Göz damlasına günde dört kereden çok gereksiniminiz oluyorsa, koruyucu içermeyen damlalar kullanmanız lazım olur.
Damla ve krem. Yağ sahibi olan göz kremleri, gözlerinizi kaplar ve göz kuruluğundan doğan rahatsızlıkları daha uzun vakit engelleyebilir. Ancak kremler koyudur ve bulanık görmenize namacıyla olabilirler. Bu yüzden, kremleri yatmadan evvelce sürmek daha idealdur. Damlaları ne vakit dilerseniz kullanabilirsiniz, görüşünüzü engellemez.

Damlayı kullanma sıklığınız şikayetlerinize bağlıdır. Bazı şahıslar her saat başı damla kullanma gereksinimi hisseder, birtakımlarınaysa günde bir kez kullanmak yeter.
İltihaplanmayı Engellemek İçin Gözkapaklarını Yıkamak

Gözlerinde arpacık ya da yağın göze ulaşmasını engel olan benzer rahatsızlıkları olan şahıslarin, sık sık gözkapaklarını solüsyonla temizlemeleri işe yarayabilir. Göz kapaklarınızı temizlemek amacıyla:

Gözlerinizin üstüne ılık ve temiz bir bez yerleştirin. Temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Bezi beş dakika gözlerinizin üstünde bekletin. Soğuduğunda tekrardan ılık suda ıslatın. Gözlerinizdeki çapakları temizlemek amacıyla gözkapaklarını bezle yavaşça silin.
Göz kapaklarınızı bebe şampuanıyla yıkayın. Göz kapaklarınızı hekiminizun önerdiği bebe şampuanı ya da aynısı bir sabunla yıkayın. Sabunu parmak ucunuza sürün ve gözlerinizi kapatıp kirpiklerinizin alt seksiyonuna yayın. Sonra güzelce durulayın. Doktorunuz bunu her gün yapmanızı tavsiye edebilir, gözleriniz tahriş olmadığı vakitlerde bile. Günlük oluşturulan bu hijyenikliği aksatmanız, gözlerinizin tekrardan tahriş olmasına yol açabilir.

Alternatif Tedaviler

Alternatif tedaviler husussu ile alakalı oluşturulan birtakım ön araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin tahriş olmuş gözleri rahatlattığını öne sürüyor. Balıkta ve sebze yağlarında tespit edilen bu yağ asitlerinin, vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı düşünülüyor. Teorik olarak, besinlerinizdeki omega-3 yağ asitlerinin sayısını artırmanız, gözlerinizin tahriş olmasını engelleyebilir. Ancak bu teorinin gerçekliğini ispatlamak amacıyla daha çok incelemeye gereksinim var. Ancak siz omega-3 yağ asitlerini denemek istiyorsanız, faydalarını ve mümkün zararlarını hekiminizle görüşün.

Omega-3 yağ asitleri, yiyeceklerde ve tablet olarak bulunur. Omega-3 yağ asidi tabletlerini kullanırken, ağzınıza balık tadı gelebilir ve aldıktan sonra mideniz rahatsız olabilir. Bunun yerine, içersinde omega-3 yağ asidi olan yiyecekler yemeyi tercih edin. Örneğin:

Kanola yağı
Soya yağı
Keten tohumu yağı
Öğütülmüş keten tohumu
Ceviz
Somon
Ton balığı
Uskumru
Sardalye
Omega-3 yağ asidiyle beslenmiş tavukların yumurtaları

Önleme  Önlemler

Gözleriniz kuruyorsa, sendromların ne vakit başladığına ilgi edin. Sonra da bu hallere maruz kalmamaya çalışın. Örneğin:

Gözlerinizi direkt olarak hava akımına maruz bırakmamaya çalışın. Saç kurutma makinelerinin, arabadaki havalandırmanın, klimaların ya da vantilatörlerin havasının direkt olarak gözünüze gelmemesine ilgi edin.
Yüzerken ve yellı havalarda gözlük takın. Sualtı gözlükleri, gözlerinizi havuz suyundaki kimyasallardan korur. Yanları kalın kenarlıklı gözlüklerse yelı keser.
Havayı nemlendirin. Kışın evdeki havayı nem makinesiyle nemlendirebilirsiniz.
Gözlerinizi güvenliğini sağlamak amacıyla gözlüğünüze kenarlık eklettirebilirsiniz. Gözünüze kuru hava ve yel gelmesini engellemek amacıyla, güneş gözlüğünüzün tepesine ve yanlarına kenarlık taktırabilirsiniz. Gözlüğünüzü aldığınız yere, kenarlık takıp takmadıklarını problem. Sualtı gözlükleri de aynı tesiri yapar.
Uzun vakitli işlerde gözlerinizi dinlendirin. Kitap okuyor ya da gözlerinizin uzun vakit odaklanmasını gerektiren diğer bir iş yapıyorsanız, derli toplu mola verin. Gözlerinizi birkaç dakika kapatın. Veya gözyaşının göze dağınık hale gelmesi amacıyla gözlerinizi birkaç saniye kırpıştırın.
Bilgisayarınızın ekranı gözünüzün altına bir civarda olsun. Ekran göz seviyenizden daha yukarısındaysa, görmek amacıyla gözlerinizi iyice açmanız lazım olur. Ekranı göz seviyenizin altına istikbal biçimde yerleştirdiğinizdeyse, gözlerinizi çok büyükte açmak mecburiyetinde kalmazsınız. Böylece gözlerinizi kırpıştırmadığınızda da gözyaşınız dengeli buharlaşır.
Sigarayı bırakın ya da sigara içilen ortamdan uzak durun. Eğer içiyorsanız, sigarayı bırakın. Doktorunuza, sigarayı bırakmak amacıyla size en ideal tekniğin hangisi olduğunu problem. Sigara içmiyorsanız, içenlerden uzak durun. Duman gözünüzü daha kötü tahriş eder. Göz kuruluğu hastalığı hakkında farklı bilgisi ve sorsu olan ziyaretçilerimizin yorum kısmında paylaşarak katkıda bulunabilir.

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir,Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi dilir?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu