NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Güneş Tutulması Nedir, Güneş tutulması Nasıl Olur?

9 Mart 2016 Tam Güneş Tutulması Gerçekleşecek

güneş tutulması,
Güneş Tutulması

Dünyada nadir gerçekleşen olaylardan olan güneş tutulması muhteşem bir doğa olayıdır.
9 Mart tarihli gerçekleşecek olan güneş tutulması 2016’nın ilk güneş tutulması olacak ve “Tam Güneş Tutulması” şeklinde gerçekleşecek.
Bu tutulma olayı Türkiye saati ile sabaha karşı 03. 57’de gerçekleşecek. Gerçekleşme saati itibarı ile tutulma olayı Türkiye’de şahit olma imkanı olmayacak.
Türkiye’de görülememesinin yanında dünyanın çoğu yerinde de parçalı şekilde gözlemlenebilecek. Tam tutulma sadece “Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusu’nun” bazı yerlerinden izlenebilecek.
GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR, NASIL GERÇEKLEŞİR?

Ay’ın hareketi sırasında , Ay’ın üstteki şekilde olduğu gibi dünya ile güneş arasına girmesi sonucu , gölgesinin güneşin bir kısmının yada tamamının üzerine düşmesi sonucu ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Güneş tutulması yılda 2 ile 5 defa gerçekleşir ,bunların sadece ikisi tam tutulma biçiminde gerçekleşir.

 

güneş tutulması, güneş
Güneş Tutulmaası

güneş 2

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu