NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Kanuni Sultan Süleyman hakkında Bilgi ve Kanuni Dönemi Gelişmeleri nelerdir ?

Kanuni Sultan Süleyman hakkında Bilgi ve Kanuni Dönemi Gelişmeleri nelerdir ?

kanuni sultan süleymen kimdirKanuni Sultan Süleyman 1495 1566 Osmanlı Devleti’nin son padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın babası Yavuz Sultan Selim henüz Şehzade ve Trabzon sancakbeyi iken burada doğdu annesi Hafsa sultandır.
Süleyman’ın çocukluğu Trabzon’da geçmiştir. Özel öğrenim gördü. Osmanlı yönetim geleneğini uygun olarak 1509 da kırım’daki Kefe Sancak beyliğine gönderildi.
1512 yılında babasının Hayri Sert geçen bir mücadele eden sonra tahta çıkması üzerine İstanbul’a geldi 1513 te Manisa Sancak beyliğine atandı Yavuz Sultan Selim’in 1514 Çaldıran ve 1516 17 Mısır seferleri sırasında rumeliden gelebilecek saldırılara karşı Edirne’de hazır bekletilen güçlerin başında bulunduğu babasının ölümü üzerine 1920’de Manisa’dan İstanbul’a gelerek tahta çıktı.

Kanuni Sultan Süleyman tahta çıktığında Osmanlı Devleti Fatih Döneminden beri hızlanarak süren genişleme siyasetinin sonucu olarak batıda ve doğuda hayli Toprak kazanmıştı. Yavuz Sultan Selim döneminde Doğu’da yeni bir güç olarak beliren safevilere karşı büyük bir savaş kazanılmış . Osmanlı Devleti için güneye her zaman bir tehdit oluşturan memlükler ortadan kaldırılmıştır.

Bu durumda yeniden Avrupa’ya dönmek olanağı doğmuş oluyordu. Kanuni Saltanat değişikliğini fırsat bilerek ayaklanan Şam Beylerbeyi Canberdi Gazali ayaklanmasını bastırdık dan sonra ilk Rumeli seferine çıktı.
Ağustos 1521 de 1 aylık bir kuşatmadan sonra belgrad’ı aldı. Bu arada akıncılar’da Tuna boylarına ilerlerken Rumeli Beylerbeyi Ahmet Paşa komutasındaki düzenli birliklerde Hırvatistan içlerine girdiler.
Bu kadar göz Dağı’nı yeterli bulan Kanuni İstanbul’a döndü. Ertesi yıl Akdeniz korsanlığın önemli bir merkezi olan rodos’a karşı bir deniz seferi düzenledi.
St. Jean şövalyelerinin savunduğu rodos’u 5 ay süren bir kuşatmadan sonra 1522 de ele geçirdi.
Ege Adaları’nın bir bölümü de Osmanlı egemenliğine girmiş oldu. 1525 da Kanuni yeniden Avrupa’ya yönelten bir olay oldu. kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken’e tutsak düşen Fransa Kralı 1 François in Annesi bir Elçi yollayarak Kanuni’den oğlunu kurtarmasını istedi.
Hıristiyan Avrupa’nın bu bölünmüş Düğünden yararlanmak isteyen Kanuni Şarlkenin en yakın akrabası olan ikinci Lajos’un yönetimindeki Macaristan üzerine sefere çıktı.
Kanuni’nin bu en ünlü seferi Mohaç da 29 Ağustos 1526 da büyük bir Meydan Savaşı ile noktalandı savaştan Macar ordusu tümüyle dağıldığı gibi
Kral ikinci Lajos’da öldü. Macaristan’ın başkenti Bu dine Yani bugünkü budapeşte’ye giren Kanuni kendisine bağlı erdel voyvodası janos Zapolya’yı Macaristan Kralı ilan etti Osmanlıların ilerleyişinin tedirginlik duyan Şarlkendefrançoisi serbest bıraktı.
Kanuni Böylece hem askeri gücünü bir kez daha kanıtlamış oluyor hem de Hıristiyan Avrupa’nın kendi içindeki siyasal çekişmeleri de de rol oynadığını gösteriyordu.

Kanuni Sultan Süleyman hakkında Bilgi ve Kanuni Dönemi Gelişmeleri nelerdir ?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420