NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Karabiber Nerede ve Nasıl Yetişir,Karabiber Hakkında Bilgi

Karabiber Nerede ve Nasıl Yetişir,Karabiber Hakkında Bilgi

Karabiber Nerede ve Nasıl Yetişir,Karabiber Hakkında BilgiKarabiber: Pek çoğumuzun yemeklerde vazgeçemediği karabiberin nerede ve nasıl yetiştiğini biliyor musunuz? Peki karabiberin nasıl bir bitki olduğu konusunda bir fikriniz var mıdır? İşte bütün bu soruların ayrıntılı cevapları için yazmış olduğumuz aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyunuz.  Hindistan’ın malabar kıyısında kendiliğinden yetişen karabiber bitkisinin meyvelerini kurutulup öğütülmesi ile elde edilen acı bir baharattır. Bilinen en eski baharatlardan biri olan karabiber başta Hindistan olmak üzere Güneydoğu Asya’nın tropik kesimlerinde çok eski çağlarda yetiştirilmeye başlanmış Daha sonra da Batı Hint adalarına götürülmüştür. O çağlarda sadece Doğulu halkların değil Batı’nın da değer verdiği bu baharat Hindistan ve Avrupa arasındaki ticaretin yani baharat yolunun en önemli mimarlarından Biri haline gelmiş Hatta eski Yunan ve Roma da para yerine kullanılmıştır.

Karabiber günümüzde de çok sevilen ve dünyanın pek çok yerinde tüketilen bir baharattır. Yalnızca yakıcı ve acı lezzeti için değil Keskin kokusu için de pek çok yemeğe katılır. Karabiberi Özgün tadını yani acılığını bileşimindeki piperin” denen bir bileşik ile onun türevleri verir. Karabiber gibi karabiber giller familyası da yer olan ve yakın akraba olan bir türün darıfülfül adı verilen meyveleri de yakıcı lezzetinden ötürü baharat olarak kullanılır.

Karabiber çok yıllık ve tırmanıcı bir bitkidir. Geliştirdiği hava kökleri yardımıyla ortalama 10 metre yüksekliğe kadar tırmanabilen bu bitki sık dallı bir yapıya sahiptir. Dallara almaşık olarak çizilen parlak yeşil renkli geniş yaprakları vardır. Yaprakların damarlanma sistemi gözle ayrıntılı biçimde görülecek kadar belirgindir. Yaprakların arasından sık kümeler oluşturan küçük çiçeklerin döllenmesinden sonra ortaya çıkar meyve kümeleri ince uzun bir üzüm salkımını andırır. Her salkımda hepsi bir sapa dizili ortalama 50 tane küre biçiminde küçük ve et ile meyve bulunur. Baştan yeşil olmasına karşın olgunlaştıkça Kızaran meyveler dalların üzerinde bırakılırsa sonunda siyaha döner.

Karabiber Nerede ve Nasıl Yetişir,Karabiber Hakkında BilgiBaharat halinde geçirebilmek için meyveler henüz kırmızı iken toplanır daha sonra Kaynar suya daldırıp çıkarılarak güneşte kurutulur ve Siyah taneler halinde elde edilir. İşte baharatçılarda tane karabiber adıyla satılan Bu ürün bazen doğrudan çoğu kez de öğütülüp baharat olarak kullanılır. Gene baharatçılarda tane ve toz karabiberin yanısıra sıkça rastladığımız bir karabiber çeşidi de beyaz biberdir karabiber tanelerini kabuğunun çıkarılıp öğütülmesi ile elde edilen bu baharat öbürüne göre daha açık renkli ve daha az acıdır.

Görevden alınan dal parçalarıyla yani çelikleri ile çoğaltılan karabiber bitkisi en iyi Bol yağışlı ve sıcak bölgelerde yetişir. Güneşi doğrudan vurmadığı yarı gölgeli yerleri sever. Bu yüzden de kimi yörelerde kahve ya da çay bitkilerinin arasında yetiştirilir. İçildikten 2 ile 5 yıl sonra ilk ürününü veren karabiber bitkisinin verimliliği iyi bakıldığında 40 yıl kadar sürebilir. İşte sofralarımızın vazgeçilmezi olan karabiberin hikayesi budur. Karabiber hakkında farklı bilgilere sahip olanlar yorum kısımında bilgi paylaşımı yapabilir. Şimdiden teşekürler.

Karabiber Nerede ve Nasıl Yetişir,Karabiber Hakkında Bilgi

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420