NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Karaciğer Özellikleri ve Karaciğerin Görevleri Nelerdir ?

Karaciğer ve Karaciğerin Görevleri Nelerdir ?

Karaciğer insan bedeninin sağlıklı çalışması ve fonksiyonlarını yerine getirmesi için hayati bir önem taşıyan organdır. Karaciğerin, diğer organların çalışması için öncül görevleri mevcuttur ,bunlardan en önemlilerinden birisi kanı temizlemesidir. Şimdi karaciğeri tanıtalım ve görevleri nelerdir kısaca anlaşılır bir biçimde dile getirelim.

Karaciğer ve görevleri nelerdir? Karaciğer ve Karaciğerin Görevleri Nelerdir ?Karaciğer: Karaciğer yiyeceklerin sindirilmesini ve kanın zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı olan son derece önemli ve çok iri bir organdır. Erişkin bir insanda uzunluğu 30 santimetre ağırlığı bir buçuk 2 kilogramı bulur. Göğüs ve karın boşluklarını ayıran diyaframın altında sağdan sola doğru uzanır ve midenin hemen altındaki 12 parmak bağırsağına açılır.

Kahverengiye yakın koyu kırmızı renkte Pürüzsüz ve kaygan yüzeyli Bir kütle olan karaciğer binlerce adacık oluşturacak biçimde bir araya toplanmış hücre kümelerinden meydana gelmektedir. Çevrelerini saran kılcal damarlar aracılığı ile bol kanla beslenen bu hücreler safra ya da öd denen sarı renkli acımsı bir sıvı salgılar.

Her hücre kümesinin ortasında bu salgının aktığı bir kan alacak bulunur. Bütün kümelerden gelen safra kanalları birleşerek karaciğer kanalları denen daha kalın 2 kanal oluşturur. Daha sonra bu iki kanalda birleşir ve safra salgısının sonradan kullanılmak üzere depolandığı safra kesesine ulaşır. Küçük kese organın alt yüzeyinde iki karaciğer lobunun arasındaki çukura yerleşmiştir. Safra kesesi içinde birikmiş olan Safrayı her öğün Yemekten sonra ana safra kanalı aracılığıyla onikiparmak bağırsağına boşaltır. Burada midenin İnce bağırsağa geçen yiyecekler ile karışan safra özellikle yağların sindirimine yardımcı olur.

Karaciğer ve Karaciğerin Görevleri ve bulunduğu yerSafra yapımından başka karaciğerin çok önemli bir görevi de şekerin vücutta kullanılmasını sağlamaktır. Gerçekten de yiyeceklerle alınan şeker ve nişasta ve glikojene dönüştürülerek gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğerde toplanır. Ayrıca kesilen Bir damardan akan kanın pıhtılaşmasını sağlayan fibrinojen maddesi de gene karaciğerde yapılır. Bunlardan başka karaciğer Kandaki yararlı ve zararlı maddelerin değerlendirilmek ya da vücuttan atılmak üzere seçilerek ayrıldığı organdır.
mide ve bağırsaklardaki metabolizma ürünlerini toplayan kan kapı toplardamarı aracılığıyla doğrudan karaciğere gelir. Bir yandan Kandaki alkol zehirli maddeler ve işe yaramayacak atıklar ayrılarak vücuda zararsız duruma getirilirken bir yandan da besin maddeleri seçilerek alınır ve başka maddelere dönüştürülerek ya depolanır ya da kullanılmak üzere yeniden kan dolaşımına verilir.
Örnek verecek olursak : Vitaminler ve demir gibi mineral tuzları hep karaciğerde depolanır bunun dışında yaşlanmış alyuvarları parçalamak da Karaciğerin görevidir.
görüldüğü gibi Karaciğer vücudun en çok çalışan organlarından birisidir.

Karaciğere kan taşıyan iki ayrı atardamar vardır. Vücuttaki kanın yaklaşık beşte dördü daha önce de belirtildiği gibi kapı toplardamarları kanalıyla mide ve bağırsaklardan gelir. Geri kalan Beşte biri ise oksijen yüklü temiz kandır ve karaciğer atardamarı ile doğrudan kalpten bu organa taşınır.

Karaciğer olmadan insanın yaşaması olanaksızdır ama Bu organın büyük bir bölümünün görev yapamayacak duruma gelmesi mutlaka yaşamı tehlikeye atmaz. Aslında böylesine büyük ve önemli bir organın olmasına karşılık karaciğeri çalışamayacak kadar etkileyen yalnızca birkaç hastalık vardır.

Görüldüğü gibi karaciğer insan vücudunun vazgeçilmez organlarından biridir insanın yaşaması için gerekli olan kanın temizlenmesi ya da taşınması görevlerini yapar ayrımları yapar ve insanın yaşam kalitesini yükseltir. Karaciğerin bir bölümünün rahatsızlanarak alınması Yani insan karaciğerinin bir bölümünün olmaması insan Yaşamının sürdürememesine neden değildir. İnsan karaciğerinin bir bölümü ile de rahatlıkla yaşamını sürdürebilir.

Karaciğer ve Karaciğerin Görevleri Nelerdir ?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420