NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Karahindiba Nedir ve Karahindiba’nın Yetiştiği Yerler Hakkında Bilgi

Karahindiba Nedir ve Karahindiba’nın Yetiştiği Yerler Hakkında Bilgi

Karahindiba Nedir ve Karahindiba'nın Yetiştiği Yerler Hakkında BilgiKarahindiba: Bu bitki oldukça dayanıklı kökleri toprağın derinlerine kadar gittiği için çok yıllık olan hemen hemen bütün toprak türleri ile ve bütün iklim türlerinde yetişebilir bir bitki türüdür. Sapsarı çiçekleri ile yaz boyunca kırları olduğu kadar en bakımdan toprak ve bahçe çimlerini bile kaplayan yabani bir bitkidir. Ana yurdu Avrasya olmasına rağmen dünyanın başka yerlerinde de dağılmış olan bu bitki bileşikgiller kabin piyasasında yer alır. Karahindiba ilk bakışta tek bir çiçek gibi görünse dahi gerçekten çok sayıda küçük çiçekten meydana gelen sarı renkli çiçek başları karahindibanın bileşikgillerden olduğunun en iyi göstergelerinden biridir.

Karahindiba serin ve ılıman yöreleri seven çok yıllık bir bitki türüdür. Toprak Üstüm bölümleri soluk yok olsa dahi toprağın oldukça derinlerine inen uzun ve kalın kökü sayesinde her yıl yeniden yaprak ve çiçek verir. Bu yüzden de bakımlı alanlarda karahindibanın yok edilebilmesi için sadece Toprak üstü bölümlerinin kesilmesi ya da biçilmesi yetmez köklerinin de tümüyle çıkarılması gerekmektedir. karahindibanın yaprakları çoğu bitki de olduğu gibi gövdeden değil de doğrudan köklerden çıkarak toprağın yüzeyinde Demetler oluşturmaktadır. Aynı bir yırtıcı hayvan dişini andıran bu derin oyuklu yapraklar bitkiye aslandişi de denmesine yol açmıştır.
dümdüz ve için boş sapların ucunda açan çiçek kümesleri Sonbaharda tüyden bir küreye döner. Bu küre Aslında çok sayıda bir ucu tüylü küçük meyveden oluşmuş bir meyve kümesidir. Hafif bir Esinti de bile parçalanarak çevreye yayılan bu tür yumağını görmeyen yok gibidir. Bunları üfleyerek tüylü meyvelerin havada bir paraşüt gibi süzülmesini izlemek çocukların en büyük eğlencesi olup gelmiştir öteden beri.

Karahindiba Nedir ve Karahindiba'nın Yetiştiği Yerler Hakkında BilgiKarahindiba yağının yaprak çiçek sapı ve köklerinde tütsü bir sıvı bulunur. Bu beyaz sıradan halk arasında siğilleri tedavi etmek için yararlanılmaktadır. karahindibanın körpe yaprakları ise yurdumuzda özellikle Ege Bölgesi’nde ve İstanbul’daki pazarlarda radika adıyla satılmakta ve sebze olarak tüketilebilmektedir. Karahindiba nedir konusunda bilgi ve görselleri olan ziyaretçilerimizi ,bu bilgileri Yorum kısmında bizlerle paaylaşabilir. Karahindiba Nedir ve Karahindiba’nın Yetiştiği Yerler Hakkında Bilgi

 

 

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420