NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Muhasip üye nedir,Muhasip üye kime denir,Muhasip üye ne iş yapar?

Muhasip üye nedir,Muhasip üye kime denir,Muhasip üye ne iş yapar?

Muhasip üye nedir?
Muhasip üye nedir,Muhasip üye kime denir,Muhasip üye ne iş yapar?Açıklayacağımız muhasip kavramı ekonomi ile ilgilli bir kavramdır. Özel şahısların, kurum ve kuruluşların, enstitülerin ve devlet dairelerinin, muhasebe ile alakalı defterlerinin ve dosyalarının düzen ve tanzimlerinin esasa bağlanmasını planlayan, yöneten, muhasebe ile alakalı sorunları ile alakalı tavsiyelerde tespit edilen şahsa muhasip üye denir.

Herhangi bir kuruluşun gelir ve gider denge işlemlerini yürüten kişilerdir.
Kurumların yönetmeliklerinde muhasip üye, birliğin gelir-gider işlemlerini yürütür. Muhasebe evraklarının tanzimi ve takibi Muhasip Üye’nin mesulluğundadır. Muhasip Üye Genel Kurul’da onaylanmak üzere Tahmini Bütçe’yi hazırlar ve idare kuruluna sunar.

Örneğin; apartman idareinde muhasip üye, idare kurulu, her türlü gelir-gider takibinin, bunların belgelenmesinin, muhasebesinin tutulmasının, banka hesabının, nakit, çek ve ödeme talimatının kullanılmasını vb. hizmetleri yürütmekle mesul oluyor.

Yönetim aynı vakitte bu işlerin yürüyülmesi amacıyla de muhasip üye seçebiliyor. Apartman idareinde muhasip üyenin görevleri de idarein kendine verilen görevlerler sınırlı oluyor. Muhasip üye, bu vazifiyeti dolayısı ile apartmanda aidat ödemelerinden muaf olabiliyor.
Muhasip kavramı hakkında farklı bilgilere sahip olan takipçilerimizin , bilgilerini yorum kısmında paylaşmaları rica olunur.

Muhasip üye nedir,Muhasip üye kime denir,Muhasip üye ne iş yapar?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420