Alegori Nedir, Alegori Ne Demektir, Alegori’nin Açıklaması, Anlamı ve Bilgi


                                  Alegori

Alegori;Yunanca  öteki yada anlatıcı anlamına gelen alegori, insan davranış ve yaşantısına ilişkin doğrular ve genellemelerin simgesel karakterler ve eylemler aracılığıyla sanatsal bir anlatımıdır.

Eğretileme gibi alegori de somut ve maddi öğelerden yararlanarak, manevi psikoloji konuları ya da zihinsel kavramları anlatır.
Dinleyici ya da izleyiciye görünüşün ötesine götürecek ve burada yatan gizli anlamı aramaya yöneltecek biçimde kurulmuştur.
Gizli anlam kimi zaman formüller, kimi zaman kişisel yorumlarla ortaya çıkarılır.

Örneğin Bir öykünün belirli üyeleri freudçu Psikolojinin simgeleri olarak yorumlanıp, bu simgelerin tanımlanmasıyla açıklanabileceği gibi, bir şairin tepeye tırmanışını anlatan Öykü aynı zamanda ruhun daha yüksek bir varoluş aşamasına ulaşmasının betimlenmesi olarak da görülebilir.

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.