Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı , Ali Baba ve Kırk Haramiler Kimdir,Ali Baba ve Kırk Haramiler akkında Bilgi

ali baba ve kırk haramiler

 Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı 

Ali Baba ve Kırk Haramiler

Ali Baba ve Kırk Haramiler; Çocukluk yıllarında her kesin  severek dinlediği yada filmini izeldiği, veya çizgi filmiini heyecanla izlediği , Binbir Gece masalları’nın en çok sevilen birkaç masalından biri olan Ali Baba ve Kırk Haramilerin konusu, İranlı yoksul bir Oduncu olan Ali Baba ormanda gezerken bir rastlantı sonucu 40 Haramilerin çaldıkları değerli eşyayı sakladıkları mağarayı görmesi ile başlar ve olaylar bir birini takip eder.
Alibaba Haramiler’in mağarayı açmak için söylemiş oldukları Açıl susam açıl sözünü öğrenir ve Onlar gittikten sonra İçeri girer büyük bir hazine ile karşılaşan Alibaba bir miktar para ve değerli eşya alarak evine döner.
Yanındaki değişme varlıklı bir kişi olan kardeşi Kalsın’ın dikkatini oldukça çeker mağaranın sırrını ve Haramiler’in büyülü sözünü kardeşinden öğrendikten sonra kalsın varlıklı olmasına karşın Açgözlü olduğu için kendisi de bir şeyler almak üzere mağaraya gider.

ali baba ve kırk haramiler
Kasım içeri girip alacaklarını aldıktan sonra büyülü sözü unuttuğu için dışarı çıkamaz ve Haramiler gelinceye kadar da orada kalır.
Kasımın yakalayıp öldüren Haramiler durumdan kuşkulanmaya başlarlar.

Ali baba ise doğal bir ölüm görüntüsü vermek için kardeşinin cesedini deki yarayı bir ayakkabıcıya bitirir ve gömer.
Haramiler ise iz sürerek Ali babayı bulurlar onu ve ailesinin öldürmek için pek çok yola başvurmaktadırlar Alibaba Nurcihan adlı cariyenin yardımıyla haramilerden kurtulur çok akıllı bir kadın olan Nurcihan Ali babanın oğlu ile evlenir.

Ali Baba ve Kırk Haramiler masalı kişilikleri birbirine karşı olan iki kardeşin akıllı ve becerikli bir cahiliyenin her türlü kötülüğü yenebilecek nitelikteki Haramiler’in ve büyülü Açıl susam açıl sözünün ön plana çıktığı kötülüklerin ve aç gözlülerin acı sonu iyilerin ise mutluluğa ulaşmaları gibi doğu masallarında hemen her zaman rastlanan değişmez öğelerin bir arada bulunduğu ilginç bir metin masalıdır.

Açıl susam açıl sözcük Binbir Gece masalları’nın yaygın olduğu bütün ülkelerde kalıplaşmış bir söz niteliği kazanmıştır tüm engelleri açmanın etkili bir anahtarı olarak görülmüş ve ağızdan ağıza yayılmış bir sözdür.

Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı

Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı

Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.