Altimetre Nedir, Altimetre Ne Demektir, Altimetre Ne İşe Yarar, Altimetre Hakkında Bilgi

altimetre, altimetre nedir

                          Altimetre Nedir ?

Altimetre ; yükselti ölçer veya yükseklik ölçen alet olarak da bilinir karadaki herhangi bir noktanın veya bir uçağın yükseltisini ölçen alettir belli başlı İki tür Altimetre mevcuttur. Bunlardan biri hava basıncını gösteren basınç al kıymetlisidir öteki ise bir Radyo enerji vurusunun havadaki bir cisimden yere gidiş dönüş süresini ölçen Radyo Altimetredir.

altimetre, altimetre nedir

Yükselti arttıkça hava basıncı düşer yükselti ile hava basıncı arasındaki bu bağlantıdan yararlanarak hava basıncı ölçümü ile yükseltiye belirleme ilkesine dayanan basınç iki metresinde ince oluklu bir metal Küp körük bulunur.
havası boşaltılmış olan bu Körük hava basıncındaki değişikliklere bağlı olarak genişler veya büzülür körüğün hareketi manivelalar ve dişli çarklardan oluşan bir düzenek yardımıyla bir kadran üstünde hareket edebilen ibrelere aktarılır.
bu ölçüm de deniz düzeyindeki hava basıncı temel alındığı için basınç Altimetrelerinin hava değişikliklerinden ileri gelen barometrik basınç oynamalarını yansıtmayacak biçimde ayarlanması gerekir.

Radyo Altimetre bir uçağın Deniz yüzeyinden değil denizin altındaki karadan yükseltisini ölçer bu tür 6 metre ileride uçaktan yere gönderilen bir radyo enerji vuruşunun gidip dönmesi için gereken süre bir katot ışınlı lamba yardımıyla belirlenir.
Bu süre ile vurur hızının çarpımının yarısı yükseltici verir denizcilikte otomatik zehirledi ve havacılıkta kör iniş sistemlerinde Radyo Altimetre den yararlanılır.

Yükselti ölçümünde kullanılan bir başka aygıt ise hava basıncının sıvıların kaynama noktaları üstündeki etkisinden yararlanılarak çalışan hipsometredir.

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.