Andezit Nedir, Andezit Ne Demektir, Andezit Hakkında Bilgi

andezit, andezit nedir, andezit taşı

           ANDEZİT

Andezit yeryüzündeki volkanik bölgelerin çoğunda görülmekte olan ve geniş bir aile meydana getiren kayaçlarının ortak ismidir.
andezitler daha çok yüzey çökelleri biçiminde daha Ender olarak da yatak seti ve yanardağı tıkacı biçiminde görülmektedir.
çökellerin çoğu normal lav akıntıları olmayıp akıntı bileşenleri çamur akıntıları tüfler ve başka kayaç parçaları biçimindedir.
Roma yakınlarındaki paperino çökelleri ile Almanya’nın Eifel bölgesindeki trafik tüfleri andezit örnekleridir.
bu kayaç türü büyük okyanus ortasında neredeyse bütün kıyı boyunca uzanan yanardağlar da bol miktarda görülmektedir.

andezit, andezit nedir, andezit taşı

Andezit genellikle ince taneli bir Hamur içinde dağılmış iri kristalli kayaçlar biçimindedir bileşimi kabaca volkanik kökenli bir tür derinlik Kayacı olan diorite denk düşer.
başlıca bileşenleri bir plajiyoklas feldispatı olan andezin ile Pirkssen ya da biyotit gibi  ferromagnezyum minareleridir.
bileşiminde potasyum açısından zengin bir feldispat olan sanidin de az miktarda bulunmaktadır.
feldispat ve Ferromagnezyum minarelerine göre iri kristalleri genellikle Çıplak gözle görülebilir Bunlar çoğu kez billursu bazen donuk görünüşü olan ince bir kayaç tabanında bulunur.

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.