Arasta Nedir, Arasta Ne Demektir, Arasta Hakkında Bilgi

Arasta, arasta nedir

                              Arasta 

Arasta; Osmanlı mimarlığında bir Eksen üzerine dizilmiş dükkan sıralarından oluşan üstü açık ya da kapalı çarşı yapılarıdır. bu tür yapılara araçta dönmeye on beşinci yüzyılın ikinci yarısından sonra başlandığı sanılmaktadır.
bu tarihten önce yapılmış bir arasta yapısına ilişkin hiçbir bilgi bulunmamaktadır. arastalar bağımsız olarak inşa edildiği gibi gelir elde etmek için bir vakfa bağlı veya bir külliyenin bir bölümü olarak da kurulabilirdi.

Arasta, arasta nedir
Bu yapıların bazısı karşılıklı iki sıra dükkan Bazısı ise tek sıra dükkan olarak meydana gelebilmektedir. kâgir olanların yanı sıra ahşap arastalar da inşa edilmiş ama ahşap arastalardan günümüze ulaşabilmiştir.

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.