Arkhimedes İlkesi Nedir,Arkhimedes İlkesi Ne Demektir,Arkhimedes İlkesi Açıklaması


Arkhimedes İlkesi Nedir,Arkhimedes İlkesi Ne Demektir,Arkhimedes İlkesi Açıklaması

Arkhimedes İlkesi: Kaldırma kuvvetine ilişkin olan bir fizik yasasıdır İsa’dan önce 300 yüzyılda Eski Yunanlı bilim insanı archimedes tarafından bulunmuş ve ortaya konmuştur Bu yasaya göre bütünü ya da bir bölümü Durgun bir akışkanın
gaz ya da sıvı içine batırılan Cisimleri yukarı doğru yönelmiş bir kaldırma kuvveti etki eder ve bu Kuvvetin büyüklüğü cismin etkisiyle de yer değiştiren akışkanın ağırlığına eşittir.
Yer değiştiren akışkanın hacmi akışkana bütünüyle batırılan cismin tüm hacmine 1 bölümü batırılmış cismin ise akışkanın yüzeyinin altında kalan kesiminin hacmini eşit olacaktır sıvı ya da gaz içinde yüzen bir cisme etkiyen Kaldırma kuvvetinin büyüklüğü cismin ağırlığına eşit yönü ise cismin ağırlığının yönünün tam tersidir Bu yüzden de Cisim ne yükselir ne de batar.
Suya indirilen Bir Gemi taşıdığı suyun ağırlığı kendi ağırlığına eşit olana kadar batar gemi yüklendikçe daha çok su Taşırır ve daha derine batar Böylece kaldırma kuvveti geminin ve yükünün ağırlığını sürekli olarak dengeler.
Eğer cismin ağırlığı yer değiştiren akışkanın ağırlığından küçük ise suya bırakılan bir tahta parçası ya da havaya salıverilen helyum dolu bir balon örneklerinde olduğu gibi cisim yükselir cisim yerini aldığı akışkan dan ağır ise serbest bırakıldığı zaman batar ancak yer değiştiren akışkanın ağırlığına eşit bir ağırlık kaybına da uğrar.
Bu yüzden duyarlı tartımlar da cismi çevreleyen havanın kaldırma etkisi göz önüne alınarak Bir düzeltme yapılmalıdır.
kaldırma kuvveti derinlik arttıkça akışkan basıncının da artmasından kaynaklanır Bu yüzden cismin daha derindeki bölümlerini etki yapan basınç daha büyüktür cisme akışkan basıncı ile uygulanan bütün kuvvetlerin bileşkesi olan kaldırma kuvveti her durumda yer çekimi kuvvetine ters yönde yani yukarıya doğrudur.

Arkhimedes İlkesi Nedir,Arkhimedes İlkesi Ne Demektir,Arkhimedes İlkesi Açıklaması

admin hakkında 27889 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın