Demogoji nedir,Demogoji ne demektir,Demogoji anlamı ve açıklaması

Demogoji nedir,Demogoji ne demektir,Demogoji anlamı ve açıklaması

Demogoji nedir,Demogoji ne demektir,Demogoji anlamı ve açıklaması
Demogoji nedir?
Demogoji nedir,Demogoji ne demektir,Demogoji anlamı ve açıklamasıDemogoji kavramı halk arasında çok kullanılmasına rağmen aslında yanlış anlamlarda kullanılan bir kavramdır. Şimdi demogoji kavramını kısaca açıklayalım.
Demagoji (İnglizce:Demagogy) (Fransızca:Démagogie), akılcı ve mantıklı çıkarım ve tartışmalardan ziyade, halkın isteklerine, önyargılarına ve korkularına dayalı olarak oluşturulan politika ve destek arayışıdır. Yunanca demos (halk) ve agogos (liderlik yapmak) kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Özellikle üstün bir hitabet ve propaganda yeteneği gerektirir. Çoğunlukla, popülist kavramları kullanarak ve milliyetçilik duygusunu sömürerek yapılır. Demagoji yapan şahsa “demagog” denir. Demagojinin kökenleri antik Yunan ve Roma medeniyetlerine dayanır. Demogoji, toplumun hislerini ve önyargılarını kullanarak var olan gerçekleri değişik şekilde gösterme sanatıdır diye de söylenebilir.

Tarih süresince detaylı başarılı demogoglar olmuştur. Bu şahıslar toplumu yönlendirmek amacıyla onların duygu ve önyargılarını kullanarak istedikleri neticeleri almaya çalışırlar. Bunların ortamında en başarılılarından birisi George W. Bush’dur ! George W. Bush, 9 Eylül hadiseleri ardından toplumun tedirginliğini kendi lehinde kullanarak Irak’ın ABD amacıyla ciddi bir tehdit meydana getirdiği mesajını işlemiş, ve kamuoyundaki destek oranını %70’e kadar çıkartarak Irak’a saldırmayı haklı bir noktaya getirmiştir! Esasında gerçek şudur: Irak savaşında ölenlerin adedi ABD’de düzenlenecek terör saldırılarının kat ve kat üstündedir. Üstelik terör tehditi ortadan kalkmamış, tam tersine artmıştır.
Demogoji sözcüğünün ingilizcesi

Demagogy
Demogoji sözcüğünün fransızcası

Démagogie

Demogoji kavramı hakkında farklı bilgi ve kaynaklara sahip olan ziyaretçilerimizin YORUM kısmında bilgileri paylaşması rica olunur. Paylaşalım ki herkes öğrensin.

Demogoji nedir,Demogoji ne demektir,Demogoji anlamı ve açıklaması

admin hakkında 27106 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın