Dünyanın en uzun tüneli nerededir? Dünyanın en uzun tüneli hangi ülkededir?


Dünyanın en uzun tüneli nerededir? Dünyanın en uzun tüneli hangi ülkededir?

Dünyanın en uzun tüneli nerededir? dünyanın en uzun Tüneli bir demiryolu tünelidir ve Japonya’da yer almaktadır Japonya’daki seikan tüneli trenlerin bir Ada’dan bir başka adaya geçmesini sağlamaktadır. Yaklaşık 54 kilometre uzunluğunda olan seikan tüneli çok derinlere kazılmıştır bu tünelin yaklaşık 23 kilometresi suyun altında yer almaktadır ve harika görüntülere sahip bir tüneldir.

Hokkaido adasının Hakodate şehrinden Honshu adasının Aomori şehrine geçmenin en kısa yolu tren. İki adayı birbirine dünyanın en uzun ve en derin denizaltı tüneli bağlıyor. Seikan tünelinin toplam uzunluğu 54 kilometre. Bunun 23 kilometresi deniz yüzeyinin 240 metre altından geçiyor.

Yapımına 1971 yılında başlanan tünel 17 sene 1988 yılında bitirilmiş. Bizim Bolu tüneli gibi yapımı uzadıkça uzamış. Hatta bir ara “bu tüneli yapıyoruz ama yeteri kadar insan ve yük bu yolu kullanmayacak galiba, boşuna para harcamayalım” diye inşaatı durduracak olmuşlar ama sonunda tünel bitmiş.

Bugün tüneli normal hızda giden trenler kullanabiliyor ama 2015 yılına kadar tünele yeni raylar döşeyip saatte 300 km hız yapan “Kurşun” ( Shinkansen) trenlerin kullanımına açılması planlanıyor. Seikan tünelinin içinde denizaltında iki tane istasyon bulunuyor. Şu anda kullanılmayan bu istasyonların yine 2015’te müze olarak açılması sözkonusu.
Japonyada bir mühendislik mucizesi olarak ele alınan bu çalışma dünyada eşsiz bir çalışmadır.

Not: Tam olarak faaliyete geçmesede İsviçre Alp Dağları’nın altından geçen ve Avrupa’nın kuzeyi ve güneyi arasındaki mesafeyi kısaltan, 57 kilometre uzunluğa ve 2 bin 300 metre derinliğe sahip dünyanın en uzun ve en derin demiryolu tüneli Gotthard Base açıldı.

Dünyanın en uzun tüneli nerededir? Dünyanın en uzun tüneli hangi ülkededir?

admin hakkında 27889 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın