Pesimist nedir,Pesimist ne demektir,Pesimist açıklaması


Pesimist nedir,Pesimist ne demektir,Pesimist açıklaması
Pesimist nedir?

Pesimist; bir felsefe terimidir. Dil bilgi kapasitesi tarafından Türkçe’de önad olarak kullanılır. kökeni fransızca dilinden gelmektedir. Köbütünser, optimist karşıtı manasında kullanılır.

Pesimist; Fransızca pessimisme. Dilimizde optimizm sözcüğünün karşıt anlamlısı olarak felsefe bölümünde sarfedilen ve “her şeyi en kötü yanından ele alan, her hali karanlık gören ve hep en kötüyü bekleyen dünya fikiri” manasına gelir. Bu sözün pesimist şeklindeki türevine karşılık olarak köbütünser sözcüğü kullanılmalıdır.

Köbütünserlik kavramı (pesimizm) iyimserlik (optimizm) kavramının tam karşıtı olarak, dünya fikiri ve yaklaşımında düzeltilemeyecek kötü bir dünya portresidir. Köbütünserler her vakit kötü biten bir son düşünürler. Gelecekle alakalı kanaatleri her vakit amacıyla ümitsiz ve değişmez bir olumsuz tasavvurun ötesine geçemez. İstenç ve Tasarım Olarak Dünya isimli eserinde Arthur Schopenhauer radikal bir metafizik köbütünserliğini nedenselleştirmiştir.

Temel cümlesi olan “bütün hayat acı çekmedir” (Alles Leben ist Leiden) ya da bütün hayatın tek bir kelimeyle açıklaması olarak gösterdiği “çabalama” (streben) filozofun dünyaca tanınan en mühim köbütünserlerden olduğuna birkaç örnektir yalnızca. Genellikle 20.yy düşün aleminde köbütünserlik büyük bir ölçüde kendini gösterir. Köbütünserliğin etkilediği isimlerden birkaçı olarak Émile Michel Cioran, Ulrich Horstmann, Ludwig Marcuse, Theodor Heuss gösterilebilir.
Sözlükte pesimist ne manaya gelmektedir?

1.Pesimist – Kötümser, karamsar, bedbin.
2.Pesimist – Ooptimist karşıtı.

Pesimist kavramı hakkında farklı bilgi ve kaynaklara sahip olan ziyaretçilerimizin YORUM kısmında bilgileri paylaşması rica olunur. Paylaşalım ki herkes öğrensin.

Pesimist nedir,Pesimist ne demektir,Pesimist açıklaması

admin hakkında 26881 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın