NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

SAS ve SAT Komandoları Nedir, SAS ve SAT Komandoları Ne Demektir ?

SAS ve SAT Komandoları

SAS komandoları: “Su altı savunma” kavramının kısaltılmış halidir.

SAT komandoları: “Su altı taaruz” kavramının kısaltılmış halidir.

Nasıl Seçilirler: Bu komandolar Astsubay meslek yüksek okullarında 1.sınıfı bitirerek 2.sınıfa geçen öğrenciler içinde , tecrübeli askerler tarafından mülakat yolu ile seçilirler.

İlk defa 1963 yılında kurulmuştur.

SAS komandolarının görevleri: su altındaki tehlikelere karşı önlem almak ve temizlik yapmaktır. Sas komandoları daha çok donanmaya ait araçların sas komandogüzergahlarındaki mayın ve benzeri patlayıcı zararlı maddelerin temizlenmesi kaldırılması ya da imha edilmesinden ,Deniz  araçlarının kıyıya güvenli çıkmasına ya da plajların veya suların temizliğinde görev yapan son derece önemli bir birimdir.

                                                                                          
SAT Komandoların görevleri: SAT komandolarının genellikle herhangi bir tehlike durumunda taarruz adı altında Asli görevleri olsa da,  istihbarat sat, komando, görevitoplamak ya da herhangi bir yerden konu ile ilgili görsel toplamak, konuyla ilgili bilgi edinmek gibi görevlerde de aktif rol oynamaktadır. SAT komandoları herhangi bir tehdide karşı o tehdidi ortadan kaldırmak için ya da yabancı limanlarda kontrolü sağlama amaçlı ya da rehin alın veya kaçırılma olaylarında müdahale etmek gibi tehlikeli görevleri üstlenmektedir.

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu