Biberiye Nedir,Biberiye Ne Demektir,Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

biberiye

Biberiye Nedir,Biberiye Ne Demektir,Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

                                        Biberiye

Biberiye çeşitli hastalıklara iyi gelen şifalı bir bitki olarak eski çağlardan beri tanınan biberiyenin, anayurdu Akdeniz çevirisidir. Türkiye’nin Güney Anadolu Bölgesi’nde de kendiliğinde yetişir. Ballıbabagiller familyasından olan biberiye genellikle 1 metreye kadar boylanan ve kışın yapraklarını dökmeyen Çalı görünümünde çok yıllık bir bitkidir.biberiye
Keskin  ve güzel kokulu olan ince yapraklarının üst yüzü parlak koyu yeşil alt yüzü gümüş rengindedir. yapraklarının kenarları alt yüzündeki tüylü olukların içinde bulunan ve bitkinin solunumunun sağlayan gözenekleri koruyabilmek üzere içe doğru kıvrıktır.
Yurdumuzun bazı yörelerinde bu bitkiye kuş dili denmesi yaprakların bu görünümünden kaynaklanır. Ayrıca “hasalban” adıyla da anılan biberiyenin bilimsel cins adının latincedeki anlamı ise “Deniz çiyi“dir.
Gerçekten de Akdeniz kıyılarındaki ilk yarıları veya maçları kaplayan biberiye çalılıkları yaz başlarında soluk mavi çiçekleri ile dolandığında kıyılar hafif sis basmış ya da çiğ düşmüş gibi Buğulu bir görünüm alır.

Biberiyenin yapraklarından elde edilen Hoş kokulu Uçucu yağ yüzyıllarca koku maddesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca yapraklarından demlenen çayın baş ağrılarına iyi geldiği, biberiye yağının da belleği canlandırıp güçlendirdiğine inanılırdı.

 

Biberiye Nedir,Biberiye Ne Demektir,Biberiyenin Faydaları Nelerdir?,biberiye

Bu yüzyıldan anı ve bağlılık simgesi olarak görülen biberiye birçok ülkede Düğün ve Cenaze törenlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Günümüzde daha çok baharat olarak kullanılan bitkinin taze ya da kurutulmuş yaprakları Et, Balı,k sebze yemeklerinde ve
vermutlara katılır.

Biberiye Nedir,Biberiye Ne Demektir,Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

admin hakkında 28023 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın