Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.”Yukarıdaki ayetin vermek istediği mesaj aşağıdakilerden hangisidir?


“Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurât,6)

3. Yukarıdaki ayetin vermek istediği mesaj aşağıdakilerden hangisidir?

A) Doğru da olsa yalan da olsa hiçbir habere inanmamak gerekir.

B) Yanlışa düşmemek için bize haber verilenlerin doğruluğunu araştırmamız gerekir.

C) Yanlışa düşmemek için haber dinlememek gerekir.

D) Yaptıkları kötülüklerden pişman olmak insanların özelliklerinden biridir.

E) Kötülük yapmak için bilgili olmak gerekir.

Cevap:B) Yanlışa düşmemek için bize haber verilenlerin doğruluğunu araştırmamız gerekir.

Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurât,6)

3. Yukarıdaki ayetin vermek istediği mesaj aşağıdakilerden hangisidir?

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın