Kan Şekeri Yükselince Nasıl Kontrol Altına Alınır Cevabı


Kan Şekeri Yükselince Nasıl Kontrol Altına Alınır Cevabı

Ağızdan alınan ilaçlar ya da insülin tedavisi tedavinin %50’sini oluştururken tedavinin %50’si de beslenme tedavisiyle sağlanmaktadır. Şeker hastaları sıhhatli bir beslenme uygulaması izleyerek kan şekeri denetimini sağlamalıdır. Bu amaçla kandaki şeker düzeyinin yüksekliğine bağlı olarak meydana çıkan çoğu süreğen hastalıktan korunmaları ve hayat kalitelerini artırmaları mümkündür.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Berna Ertuğ, şeker hastalarının beslenme uygulamalarında ilgi etmesi lüzumlu olanlar ile alakalı bilgi verdi.

Kan şekeri denetim altına alınmalı

Kan şekerinin yükselmesinin asli namacıylai, bedentaki insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da var olan insülinin tesirsizliğidir. Sağlıklı bireylerde kan şekeri, insülin hormonu doğrulusunda dengelenir. Fakat diyabetlilerde beden yeterli insülin hormonu salgılayamadığı ya da salgılanan insülin hormonu kandaki şekerin beden doğrulusunda kullanılmasında yeterli tesiri göstermediği amacıyla kan şekeri yükselir.

Hangi gıdaden ne kadar tüketileceğini bilmek önemli

Şeker hastalığının öncelikli tedavisi, şeker düzeyini denetim altına alacak ideal beslenme uygulamasıdır. Diyabetin beslenme ile tedavisinde, hangi gıdanın tercih edileceği değil hangi gıdaden ne kadar tüketileceği önemlidir. Bu noktada, şeker hastalarının porsiyon denetimi yapması ve bu hususta lüzumlu beslenme eğitimi alması çok önemlidir.

Örneğin; bir şeker Hastası; ekmek, makarna, pilav, börek, meyve, şeker, bal gibi karbonhidrat sahibi olan gıdaları gereğinden çok tüketirse kandaki şeker düzeyini dengelemekte zorluk çeker. Bu amaçla diyabetli bir birey, ihtiyacı olan karbonhidrat adedinı ve bu miktarı hangi gıdalarden sağlayabileceğini çok iyi bilmelidir. Fakat kan şekeri denetiminde karbonhidrat kullanımı dışında, yağ ve protein sahibi olan gıda kullanımı ile öğün saatlerine de ilgi edilmelidir.

Obez diyabetlilerde ilk olarak yağ dokusu azaltılmalı

Hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabetli kişilerin beslenmesi uygulamalanırken ilk olarak bireyin medikal tedavisiyle alakalı bilgi alınmalıdır. Hastanın kullandığı insülinin bedentaki tesir mekanizmasına, gıda ihtiyacıne, diyabete eşlik eden hastalıkların bulunmasına; hayat alışkanlıklarına göre öğün saatleri ve öğün içeriği belirlenmelidir. İnsülin tedavisi alan ya da almayan Tip 2 diyabetli kişilerin büyük çoğunluğunun çok kilolu ya da obezdir. Bu amaçla bu hastaların ilk olarak çok kilolarından kurtulmasına yönelik bir uygulama saptamaları zorunludur. Obez diyabetlilerde beslenme tedavisinden olumlu netice almak hedefiyle hastada aşırı kilonun amaçlarinin araştırılması ve buna göre çözümler üretilmesi önemlidir.

Beslenme uygulamasına diyetisyen karar vermeli

Diyabette bilhassa ara öğünler çok önemlidir. Ara öğün adedi ve içeriği; bireyin beslenme tarzına, hayat biçimine, kan bulgularına, yapılan tedaviye göre belirlenmelidir. Bunun yanısıra ara öğünde tüketilecek gıdanın kan şekerini süratle yükselten glisemik indeksi yüksek olmamasına ilgi edilmelidir. Çünkü bu gıda kümeleri kısa sürede kan şekerini yükseltme özelliğine sahiptir. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar aç olmama kan şekerini yükseltir.

Kan şekerini yükseltmeyen gıdalar tercih edilmeli

Glisemik indeksi düşük başlıca gıdalar ve bilhassari şu şekilde sıralanır:

Tam tahıl ekmeği, beyaz ekmeğe göre kan şekerini daha geç ve yavaş yükseltir. Kepekli bisküvilerin glisemik indeksi normal şekerli bisküvilere göre daha düşüktür. Greyfurtun ve elmanın glisemik indeksi başka meyvelere kıyasla daha düşüktür. Tam tahıllı makarna, bulgur pilavı, beyaz unlu makarna ve pilavına göre daha sıhhatli bir seçimdir. Olgunlaşmamış bir meyve, yetişkinleşmiş bir meyveye göre kan şekerinin daha geç ve daha yavaş artmasına namacıyla olur. Glisemik indeksi kavramı ile anlatılmak dilenen sıksık glisemik indeksi düşük gıda tercihinin yapılması değil; yüksek imkan kıyasla düşük olanın tercih edilmesidir. Glisemik indeksi en düşük olan alternatif sıksık olarak tercih edilemeyebilir ya da uygulaması sıhhatli olmayabilir. Kan Şekeri Yükselince Nasıl Kontrol Altına Alınır Cevabı

Kan Şekeri Yükselince Nasıl Kontrol Altına Alınır Cevabı

admin hakkında 26802 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın