Kısa İngilizce Hikaye Yardımsever Kız Helpful Girl


Kısa İngilizce Hikaye Yardımsever Kız Helpful Girl

                          Helpful girl

Once upon a time there were three sisters.Cindy who was 14,Nancy who was 11 and Lola who was 9. There dad died when Lola was born and that’s why Lola’s mum didn’t like it when her birthday came because she did not want to remember the awful memory.

One day,Lola was in the kitchen when she discovered a Secret passage , she decided to go inside it. She walked and walked until she reached a ladder she climbed up and up,Suddenly, she found herself in a forest! Where am I ?”.

She said to herself shivering in fear.She had so many things in her head but she ignored it all. She seemed to know where she was going. In the heart of the forest she saw and old lady who said ,Darling please may you help me? Yes I would be delighted said Lola but only if you help me get out of here . Ok said the lady so Lola helped the old lady for months .

Until one day Lola asked the old lady please may I go back home ? Ok darling you have kept your promise so I will keep mine . So the old lady took Lola back home.  Kısa İngilizce Hikaye Yardımsever Kız Helpful Girl

When she got back home she was covered in gold. Which made her mum love her just as much as the other girls.

The end
Nehir ÖZCAN
www.guzelbil.com

Kısa İngilizce Hikaye Yardımsever Kız Helpful Girl

admin hakkında 28032 makale
Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.