NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Kaplumbağalar ve Yaşam Alanları,Kaplumbağa Türleri Nelerdir ?

Kaplumbağalar ve Yaşam Alanları,Kaplumbağa Türleri Nelerdir ?

Kaplumbağa: Kaplumbağalar kabuklu sürüngenlerdir. Bu çok yavaş hareket eden ve evini sırtında Taşıyan hayvanların denizlerde tatlı sularda ve karada yaşayan birçok türü bulunmaktadır. Ama karada yaşayanlar eski dünyada suda yaşayanlar yeni Dünyada daha çoktur.

Bütün kaplumbağaların derisi pulludur. Genellikle “bağa” adıyla tanınan koruyucu kabukları gövdelerinin büyük bir bölümünü Örter. Dişlerin yerine Gaga biçiminde gelişmiş keskin kenarlı sert ağızları vardır. pençelerini de bazen üzmelerine yardımcı olan perdeler bulunur. suda yaşayanlar bile akciğerleriyle solunum yaparlar.
Kaplumbağalar genellikle yılda bir kez ürer. dişiler Kirli beyaz renkli yuvarlak yumurtalarını toprağa ya da kuma bırakır. çoğu arka ayaklarını kullanarak yumurtaları için bir oyuk açar.
Kaplumbağalar kış geldiği zaman çamurda toprağın içinde ya da otların arasında Kış uykusuna yatarlar.

Az ya da çok yaşamalarının bir bölümünü tatlı sularda geçiren birçok kaplumbağa vardır. Bunlardan küçük yapılı ve su ortamında iyice uymuş olanlar akvaryumlarda da beslenir.
Türkiye akarsularında yaygın olan bayağı bataklık kaplumbağası ya da benekli kaplumbağa genel olarak Afrika’nın kuzey batı Avrupa’nın orta ve Güney Asya’nın Batı kesimlerinde Yaşar.
Bağasının üstü sarımsı benek ve çizgilerle bezelidir. ayrıca Bacaklarında kuyruğunda ve boynunda sarı lekeler bulunur. uzunluğu Ender olarak 20 santimetreyi aşar.

Çizgili kaplumbağada Türkiye akarsularında görülür başının ve boynunun yanlarında sarımsı çizgiler mevcuttur kuyrukları erkeklerde bağanın yarı uzunluğuna ulaşır.

Kuzey Amerika’da yaşayan Türlerden büyük kapan kaplumbağasının uzunluğu 60 santimetre ağırlığı ise 90 kilogramı Aşabilir. en iri tatlı su kaplumbağaları arasında yer alan bu tür genellikle dipte ağzı açık olarak kımıltısız bekler ve alt çenesinin hiç yanındaki solucana benzer deri çıkıntısını yem gibi kullanıp küçük balıkları Avlar.
Boyalı kaplumbağanın uzunluğu on 18 santimetre boynu ve bacakları kırmızı çizgilidir sık sık Gölcükler de güzel kütüklere gruplar halinde çıkarak güneşlenilir.

Bayağı kutu kaplumbağası gövdesini tümüyle bağasının içine çekebilen Ender Kuzey Amerika türlerinden biridir.
boyalı kaplumbağaya ve Türkiye’de bulunan tatlı su kaplumbağalarına akrabadır. Ama bağası çoğu Kara kaplumbağaları gibi yüksek kubbelidir. nemli ormanlarda ve Akarsu kıyılarında Yaşar. New England da Meksika körfezine kadar uzanan tuzlu bataklıklarda yaşayan bir bataklık kaplumbağası 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında en değerli yiyecekler arasında sayılmıştır.

Gene tatlı sularda yaşayan bir grup kaplumbağa yuvarlak ve Boyunuz su levhalar yerinde deri ile örtülmüş çok yassı kabuklarıyla dikkat çeker. Yumuşak kaplumbağa adıyla tanınan bu grup üyelerinin burun delikleri başın önünde hortum biçimindeki bir uzantının ucunda bulunur.

Yılan boyunlu Kaplumbağalar’ın çoğu Güney Amerika ve Avustralya’da dağılmış 35 dolayında türü vardır.
bir yılan boyunlu kaplumbağa tehlike karşısında uzun boynunu geri çekmek yerine yana doğru bir kere kabuğunun içine gizlenir.

Deniz kaplumbağaları: Deniz kaplumbağaları yaşayan Kaplumbağalar içerisinde en iri olan dev deniz kaplumbağası genellikle 2 metre uzunluğa ve 540 kilogram ağırlığa erişebilir. Uzun kabuğu boyunca birkaç sıra kabartı bulunur.
Ayrıca kabuğu levhalar yerine geriye gömülmüş küçük kemiklerden oluşur. Deniz kaplumbağası tüm Kaplumbağalar içinde en iyi yüzen ve Belki de soyu en eskiye dayanan kaplumbağa türüdür.

En çok 2 metre dolayında bir uzunluğa ve 400 kilogram ağırlığa ulaşabilen bayağı deniz kaplumbağası ile uzunluğu 1 metreyi ve ağırlığı 180 kilogram En aşağı Blank yeşil kaplumbağa en tanınmış türler arasındadır. Soyu tükenme tehlikesi gösteren bu türlerin Akdeniz’deki en önemli üreme bölgesi Türkiye kıyılarıdır. Türkiye’de yumurta bıraktıkları kıyılar özellikle Köyceğiz ve Samandağı arasında kalır. Günümüzde köyceğiz’e bağlı Dalyan yöresi koruma alanı sınırları içine alınmıştır.

Yeşil kaplumbağanın sırt kabuğu yeşilimsi ve genellikle sarımsağı ya da kahverengimsi lekelidir. Lezzetli etinden çorba yapıldığı için çorba kaplumbağası adıyla da tanınır. Ama artık abi bir çok ülkede yasaklanmıştır. Akdeniz’in yanı sıra tropik bölge denizlerinde de bulunur.
Balıklar ve deniz yumuşakçaları başlıca resimleri arasındadır. bayağı Deniz kaplumbağasının başı daha büyük kabuğu kahverengi ya da kızılımsıdır. coğrafi dağılımları ve beslenme alışkanlıkları bakımından yeşil kaplumbağaya benzer.

Kara kaplumbağaları : En ilginç kara kaplumbağaları uzunluğu bazen 1.3 metreyi ve ağırlığı yaklaşık 140 kilogramı bulan dev Galapagos kaplumbağalarıdır. Günümüzde sadece Hint okyanusundaki aldabra adalarında ve ekvator çizgisi üzerinde bulunan Galapagos adalarında yaşarlar. Galapagos Adaları’nın kendine özgü canlı varlığı türlerin evrimi konusunda değerli bir iş Kanıt omuştur.

Galapagos Kaplumbağası

16. yüzyılda batılılar tarafından keşfedildiği zaman kaplumbağalarla dolu olan bu adalara İspanyolcada kaplumbağa anlamına gelen galapago adı verilmiştir. Ama bu ıssız adalara insan ayağının dövmesi buraya özgü canlılardan bir bölümünün Yok olmasına yol açmıştır.
İlk gelen insanlardır kaplumbağanın lezzetli birisi olduğunu Aylar Boyunca bir şey yemeden Sakala bildiğini öğrendiler. uzun Okyanus yolculukları için gemilerin güvertesine alınan bu Kaplumbağalar hepsine gereksinim duydukça öldürüyorlardı. Ayrıca adalara getirilen domuz ve keçi gibi evcil hayvanlar yumurtlar ve yavrularını yedikleri dev kaplumbağanın azalmasına neden olmuşlardır.

Bayağı kaplumbağa kaplumbağa ile akraba bir türdür. Avrupa’nın Güney Afrika’nın kuzey ve Asya’nın Batı kesimlerinde Yaşar. Türkiye’de en yaygın ve en iyi bilinen kara kaplumbağası türüdür. bağasının üst parçası kubbe biçiminde yükselmiş gençlerde sarımsak ya da soluk zeytin renginde ileri yaşlarda kahverengimsidir.
Ayrıca maaşını oluşturan geniş levhalarda siyah lekeler bulunur. uzunluğu en çok 30 santimetreye ulaşır. Bu türe benzeyen ama daha küçük yapılı olan Trakya kaplumbağası Avrupa’nın güney kesimlerinde Yaşar. Her iki Türk için yaygın biçimde kullanılan tosbağa adı bazen tüm Kara kaplumbağalarının yanı sıra ve bir Kaplumbağalar için de kullanılmaktadır.

Çöl kaplumbağası ABD’nin güneybatısındaki ve meksikadaki Çöllerde yada çalılık alanlarda yaşar. bu tür Bahar ve güz aylarında Kış Uykusu boyunca yetecek ölçüde kır çiçekleri ve otlarla beslenip yağ bağlar.

Kaplumbağalar ve Yaşam Alanları,Kaplumbağa Türleri Nelerdir ?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420