NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Kapok Nedir,Kapok Nerelerde Kullanılır ve Ne İşe Yarar

Kapok Nedir,Kapok Nerelerde Kullanılır ve Ne İşe Yarar

Kapok
kapok ağacıKapok Ağacının meyvelerinden görünümü hamuru andıran bir lif çıkarılır. Anayurdu Amerika’nın tropik kesimleri ile batı Hint Adaları olan bu ağaç günümüzde başta Cava olmak üzere Filipinler ,Malezya ve Sri Lanka gibi bazı Asya ülkelerinde lif elde etmek için yaygın olarak yetiştirilir.
Kapok ağacı gövdeye hemen hemen dik olarak yerleşen dallarıyla oldukça iri bir görünüm sergiler beyaz ya da pembe renkli kapak çiçekleri yarasaların yardımıyla tozlaştıktan sonra Koza biçimindeki iri meyvelere döner. Yaklaşık 15 santimetre uzunluktaki kapok meyvelerinin içinde çok sayıda tüylü tohum bulunur.
İşte bu tüyler meyvelerden çıkarılıp lif olarak değerlendirilir. bunun için önce meyveler sopalarla kırılarak açılır, daha sonra tohumlar bir seferde yerleştirilip hızla karıştırılır. bu darbelerin etkisiyle lifler koparak Sepetin dibine toplanır.

Kapok oldukça ince saplı sarımsı renkli kokusuz ve parlak bir liftir. suda batmaması çabuk kuruması ses ve ısıyı iletmemesi, bazı böcek ve zararlılara karşı dayanıklı olması bu lifin en önemli özellikleridir.
Buna karşın esnek değildir ve çok kolay kopar İşte bu yüzden eğirmeye uygun olmayan kapok lifleri dokumacılıkta kullanılmaz. Kapok en çok yatak yorgan uyku tulumu yastık koltuk ve Can simitlerinin doldurulmasında kullanılır.
içinde mantar bulunanlara göre 6 kat daha fazla ağırlık taşıyabilir kapak dolu Can simitleri aynı zamanda çok uzun süre bakmaksızın su yüzünde kalır.kapok nedir

lifler ayrıldıktan sonra geriye kalan kapok tohumlarından yemeklerde ve ayrıca sabun yapımında kullanılan bir yağ çıkarılır küspesi ise gübre ya da hayvan yemi olarak değerlendirilir.

Kapok Nedir,Kapok Nerelerde Kullanılır ve Ne İşe Yarar

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420