NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Kara delik Nedir,Kara delik nasıl oluşur,Kara delik hakkında bilgi

Kara delik Nedir,Kara delik nasıl oluşur,Kara delik hakkında bilgi

Kara delik uzayın derinliklerinde gözle görülemeyen bazı gök cisimleri bulunur. Bunların Kütle çekimi o kadar kuvvetlidir ki üzerlerine düşen ışığı bile kapıp bırakmazlar. Işık gök cisminden yansımayınca da o gök cismi gözle görülmez, sanki uzayın o bölgesi delirmiş gibi gelir. İşte bu tür Gök cisimlerini kara delik denir. Astronomlar bazı yıldızların enerjilerini tüketip öldüklerinde kara delik abinin geldiklerini iddia etmektedirler.

Yıldızlar içerdikleri hidrojenin helyuma dönüştürerek Isı ve ışık sağlarlar. Bu çekimi sırasında hem enerji hem de kütle açığa çıkar ve sonunda hidrojen biter Böylece Yıldız tüm enerji kaynağını tüketir. Yıldız da arta kalan maddeler kütle çekiminin etkisi ile yıldızın merkezine doğru çekilerek burada sıkışır buna yıldızın kendi üzerine çökmesi denir. Güneşin ağırlığındaki bir yıldız enerjisini tüketerek çöktüğü zaman bir beyaz cüceye ya da bir nötron yıldızına dönüşür. Ama kütlesi güneşin Canon 3 katından daha büyük olan Yıldızlar döktükleri zaman birer karadelik haline gelirler.

Büyük bir yıldız çöktüğü zaman onu oluşturan bütün parçacıklar birbirini çekerek yıldızın merkezine doğru sıkışır. Yıldızın bu Merkez noktasında hacmi 0 kütlesi ise sonsuz olur. Bu nokta karadeliğin merkezidir. Bu merkezin çevresinde astronomların “olay ufku” dedikleri bir sınır bölgesi vardır. Kara deliğin Kütle çekimi etkisi ile deliye doğru çekilen bir cisim bu olay ufkunun açarak içeri girdiği andan itibaren sonsuza kadar yok olup gider Çünkü buradan kurtulabilmesi için Işık hızından daha büyük bir hızla dışarı kaçması gerekir. Ancak bu olanaksızdır çünkü hiç bir cisim ışıktan daha hızlı hareket edemez.

Astronomlar karadeliklerin varlığını matematiksel ortaya olarak ortaya çıkarmışlardır. Henüz daha herhangi bir kara delik bulunabilmiş değildir. Ama 1975’te keşfedilen bir x-ışını kaynağı olan kuğu x-1’in bir karadelik olabileceği üzerinde durulmaktadır. Kuğu x-1 parlak sıcak bir yıldızın gözle görülemeyen yoldaşıdır. Astronomlar karadeliğin sıcak yoldaşında madde çektiğini ve bu maddelerin olay ufkunu geçerken x-ışınları saldığını düşünmektedirler.

Kara delik Nedir,Kara delik nasıl oluşur,Kara delik hakkında bilgi

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420