NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Karabatak Türleri ve Karabatakların Yaşam Alanları Nelerdir ?

Karabatak Türleri ve Karabatakların Yaşam Alanları Nelerdir ?

Karabatak:Karabataklar uzun gagalı uzun boyunlu geniş kanatlı parlak koyu renkli dalıcı su kuşlarıdır. Ayakları suyun altında kolay yüzme lerini sağlayacak biçimde perdelidirler. Bacakları gövdesinin gerisinde yer alması nedeni ile karada dik durur.
İçlerinde en iri olan bayağı karabatak Amerika’dan avrasya’ya ve Avusturalya’ya kadar hemen her deniz kıyısında birçok göl ve ırmakta görülebilir.
Uzunluğu 90 santimetreye ulaşırsa da bu uzunluğun yaklaşık üçte birini baş ve boyun bölgeleri oluşturur. Sık sık bir kaya üzerinde

kurutmak için kanatlarını rüzgara açmış bir karabatak görmek mümkündür. Hem Su yüzeyine yakın uçarken hemde su yüzeyinin biraz altında yüzerken boyunları gergin biçimde ileriye yöneliktir.
Karabataklar obur hayvanlardır. Suya dalarak balık avlar suyun altında hızla yüzer yakaladıkları balıkları Yutmak için yüzeye çıkarlar.
Uzak Doğu’da eğitilen karabataklar balık avında kullanılmaktadır. kuşun boynuna geçirilen bir halka yakaladığı balıkları yutmasını engeller.

Karabataklar genellikle Kayalık Adalarda ya da kıyıya bakan Sarp yamaçlarda koloniler halinde dolaşır ve ürerler. Yuvalarını kıyılarda Deniz yosunları ile iç kesimlerde ise ağaç tepelerinde Çalı çırpıyla yaparlar. Baharda yuvaya dişiler soluk mavi renkli 3 ya da 4 yumurta bırakır. Ama yumurtaların bu rengi beyazımsı bir örtü altında kalır. Yavrular yumurtadan çıktığı zaman tüysüz ve kahverengi siyah derili dirler. Çok geçmeden gövdesinde koyu renk tüyler belirir. Yavrular gagalarını anne ve babalarının ağzına sokarak yarı sindirilmiş besinleri alırlar.

Uzunluğu yaklaşık 70 santimetre olan Tepeli karabatak kışın bayağı karabatağı çok benzer.

Ama yüzünü alttan çevreleyen beyaz tüyleri yoktur. kremi mevsiminde uçlarından beyaz bir leke de oluşmaz. Buna karşılık başında dik bir Tepelik belirir. Her iki türde Türkiye kıyılarında ve iç kesimlerde sulak alanlar da görülebilmektedir. Öbür karabatak türlerinin birçoğunda da Tepelik vardır Örneğin Kuzey Amerika’da yaşayan iki Tepeli karabatağın başının iki Yanında siyah ya da siyah-beyaz tutamlarında oluşmuş birer Tepelik görülür.
Güney Amerika’da ekvador’un açıklarında yer alan Galapagos adalarında yaşayan bir karabatak türü Utanmayacak ölçüde küçük kanatlıdır.

Karabatakların akrabası olan kas karabatağı onlardan biçimi rengi ve davranışları bakımından önemli ölçüde ayrılır. Karabatağın uzun boyunu yılan gibi sağa sola kırılabilir mi ve hızla ileri uzakta bile bir kuş ama ya benzeyen sivri uçlu gagasını saplayarak avladığı balıkları Köyü ya götürüp yer. Uzunluğu yaklaşık 1 metredir. Renklerin genel olarak siyah kanatları gümüş renginde tüylere bezelidir.
üreme mevsiminde erkeklerin tüyleri yeşilimsi bir parlaklık kazanırken başında açık renkli bir Tepelik belirir.

Kaz karabatağı hızlı Uçar ve suyun altında uzun süre Yüzebilir. Sıcak ülkelerde yaşayan bu tür Türkiye’nin Hatay ili sınırları içinde kalan Amik Gölü’nde de ürüyordu.
Ama bu gölün kurutulması Ondan sonra Türkiye’de de görülmez olmuşlardır yani Türkiye’de artık bu karabatak türü yoktur.

Karabatak Türleri ve Karabatakların Yaşam Alanları Nelerdir ?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420