NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Karaağaç Nerede Yetişir Ne İşe Yarar Karaağaç Nedir ?

Karaağaç Nerede Yetişir Ne İşe Yarar Karaağaç Nedir ?

karaağaç nedirKaraağaç Kuzey yarım kürenin görkemli orman ağaçları olan kara ağaçların yaklaşık 18 türü bulunmaktadır.
Bu Dünyada pek nadir bulunan Karaağaçgiller familyasının olmus cinsini oluşturan türlerin bir bölümü güzel görünümü nedeniyle park bahçe ve caddelerde gölgelik ve süs ağacı olarak yetiştirilir. Bazılarının suya dayanıklı olduğundan deniz araçları ve mobilya yapılır.

Kara ağaçlar kışın yapraklarını döken iri yapılı ağaçlardır. Ağaçların en tanıtıcı özelliklerinden biri yapraklarıdır. kenarı ince tırtıllı ve sivri uçlu Yaprakların tabanı artık çay Başka bir deyişle yaprağın orta damarının iki yanında kalan bölümleri Tabandan aynı noktada birleşmez. Kara ağaçların erdişi özellikteki Yani hem dişi organ hem de erkek organlar Taşıyan minik çiçekleri baharın ilk günlerinde Yapraklardan önce kümeler halinde açar. Yapraklar henüz oluşmadığı için dalların üzerindeki tek başına yer alan Bu minik çiçek kümeleri yaz başına doğru Kanatlar meyvelere döner. Gerçekte bu meyveler yassı ve tüylü kanatlarla çevrilmiş birer Tohumdan başka bir şey değildir.

karaağaç nerede yetişir
Kaygan Karaağaç

Türkiye’de Kara ağaçların başka orman ağaçları ile karışık olarak yetişen 3 türü mevcuttur.
Bunlardan en ya yükünü Avrupa Kuzey Afrika Asya ve yurdumuzun hemen her yerinde özellikle Düzlük ve Akarsu kenarlarında yetişen Ova karaağacıdır. Boyu 40 metreye kadar çapı ise 1-2 metreye ulaşan Bu ağaç çok uzun ömürlüdür. Yaşlandıkça kalınlaşan ve derin çatlaklı bir görünüm alan kabuğu ağacı değerli olduğunu dış etkenlerden korur. Odunundan mobilyacılıkta yararlanılır. kuzey ve Batı Avrupa’da Batı Asya’da ve Türkiye’nin başta Karadeniz olmak üzere tüm ormanlık alanlarında yaygın olan da karaağacı adından da anlaşılabileceği gibi en çok dağlık yerlerde yetişir. Ova Kara ağacına benzeyen ama ondan daha narin yapılı olan hercai Karaağaç ise Türkiye’de öbürlerine göre daha az rastlanan bir türdür.

Çoğu orman ağacı gibi tohumlardan üreyen Kara ağaçların sadece bir türü ayrıksı özellik göstermektedir.
İngiliz karaağacı olarak adlandırılan bu tür en çok sürgünlerden Ender olarak da tohumlardan çoğalır.
karaağaçlar mikroskobik boyutlarda ki bir mantarın yol açtığı Karaağaç hastalığı denen ölümcül bir hastalıktan çok etkilenir. Nitekim bu dünyaya Asya’dan yayıldığı sanılan Bu hastalık 1919 yılında Avrupa’da 1930’larda da Kuzey Amerika’da milyonlarca karaağacın ölümüne neden olmuştur. Türkiye’de ise ilk olarak 1940’lı yıllarda görülmüş bu hastalık özellikle Trakya bölgelerindeki Karaağaç ormanlarına büyük zararlar vermiştir ve ağaçların azalmasına yol açmıştır.

Karaağaç Nerede Yetişir Ne İşe Yarar Karaağaç Nedir ?

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420