NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Kar Nedir,Kar Nasıl Oluşur ?

Kar Nedir,Kar Nasıl Oluşur ?

kar şekilleriKar Havadaki su buharının donarak tüye ya da ineğe benzeyen buz kristallerine dönüşmesi ile meydana gelmektedir. Düzgün altıgen geometrik biçimlerdeki kristalleri binlerce farklı şekilde olur. Çok düşük sıcaklıklarda kristaller birbirlerinden ayrıdır ve pırıltılı gül gibi zerrecikler den oluşan bir pus halinde Hava da yüzer. Donma noktasına yakın sıcaklarda birleşerek büyüyen kristalleri güzel beyaz kar tanecikleri halinde yeryüzüne düşüp toprağı kaplar. Üzerindeki kar katmanı toprağı donmaktan korur. kar tanecikleri ndeki kristaller arasında çok miktarda hava vardır ve hava ısıyı iletmez. Böylece toprağa kaplayan kar örtüsü bir yorgan görevi yaparak toprağını ısı kaybetmesini etmesini önler. Toprağın ancak en üst katmanı donabilir. karın beyaz renginin nedeni küçük kristallerin ışığı yansıtması ve kırmasıdır.

kar resimiBelirli kalınlıktaki bir kar tabakasının içerdiği su miktarı değişik koşullarda çok farklı olabilir. Eğer hava çok soğuk sağ ve kar kuru hafif toz gibi ise 75 santimetre kalınlığındaki bir kar katmanı Ancak 2 santimetre kalınlığında su içerir. Kar yerde kaldıkça daha katı hale gelir. Yıllar Boyunca üst üste sıkışan kar katmanları buzulları oluşturur.

Kar değerli bir su kaynağı Olabilir. çünkü yağınca hemen akıp ırmaklara karışmaz bahara eriyerek suyunu yavaş yavaş bırakacak buz depoları oluşturur.  Şiddetli ve sürekli bir kar fırtınasına yerdeki kar tanelerinin savuran sert bir rüzgarın katılmasıyla tipi meydana gelir. Görüş Uzaklığını azaltarak ulaşımı engelleyen tipi yolcular için büyük bir tehlike haline gelebilir. Kar Nedir,Kar Nasıl Oluşur ?

 

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420