NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Kolit Nedir,Kolit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi,Kolit Ne Demektir

Kolit Nedir,Kolit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi,Kolit Ne Demektir

Kolit Nedir?

Kolit Nedir,Kolit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi,Kolit Ne DemektirBir tür bağırsak rahatsızlığı 0lan kolit halk arasında pek fazla bilinen bir rahatsızlık değişdir. Kalınbarsağın iltihabi hastalıklarına genel olarak verdiği ad. Birçok hastalıkları, kolit adı altında incelemek mümkündür. Amipli ve basilli dizanteri, kalın barsak veremi, ülseratif kolit, spazmodik kolon, iskemik kolit gibi hastalıklar bu arada sayılabilir.

Had kolitler, mikroorganizmalara, beslenme hatalarına (midenin haddinden çok yiyecek doldurulmasına, çok meyve ya da bozulmuş yemeklerin yenilmesine) bağlı olarak meydana çıkar. Bulantı kusma, ishal, iştahsızlık ve halsizlik söz konusudur. Sulu bir diyet uygulanır, ideal ilaçlar verilir. Müzmin kolitlerin ise en sık rastlanan sebepleri; müzmin barsak enfeksiyonları, hazımsızlık, alerjik besin tahammülsüzlüğüdür.

Crohn hastalığı, en çok ince barsağın son evresinde yerleşirse de, kalın barsağı da tutabilir. Karın ağrıları, ishal, kilo kayıbı ve ateş ilk görülen bulgularıdir. Teşhisi, röntgen filmleriyle konulur. Crohn hastalığında vücuttaki başka organ ve sistemlerle alakalı açıklanan de görülür. Crohn hastalığında; barsaklarda daralma ve tıkanıklıklar, fistüller, abseler, barsak delinmeleri, barsak kanamaları ve hem de kanserleşme dahi görülebilir. Hastalığın nedeni belli olmayıp, bulguları barsak iltihabı şeklindedir. Ülseratif kolit, psikolojik bozukluklarla yakından alakalıdir. Çevreye uyma güçlüğü içersinde bulunan, şahsiyetlerini etraflarına kabul ettirememiş, beğenmediği şahıslarla beraber yaşam sürdürmek mecburiyetinde kalan ve kabiliyetlerine ideal mevkilere ulaşmayan şahıslarda çok görülür. psişik değişiklikler, kalın barsaklarda bazı durumlarda hareket azlığı, bazı durumlarda da hareket çoğunluğuna yol açar. Hareket çoğunluğu neticesi kalın barsak mukozasında kanamalar meydana çıkar. Hem de bu hastalarda bir dereceye kadar allerji mekanizmasının da rolü söz konusudur. Hastalık, ataklarla seyreder, bazı durumlarda senelerce sakin kalabilir. Uzun süren vak’alarda kalın barsakta kanserleşmenin meydana geldiği belirleme edilmiştir. Ülseratif kolit, daha ziyade 15 ila 35 yaşlar arasında görülürse de bazı durumlarda 50 yaşından sonra da meydana çıkabilmektedir. Kalın barsakta süregelen nekrotizan (dokuları öldüren) bir iltihap bulunur. Hastada diyare (ishal), makattan olan kanamalar, karınağrıları, zayıflama ve bitkinlik söz konusudur. Kabızlıkla karakterize ara devreleri de vardır. Hafif ve orta şiddetteki vak’alarda, antibiotik koruyuculuğu altında steroid tedavisi idealdur. Bu arada hastanın diyeti de ayarlanmalıdır. Salazopyrine, vak’aların % 30-40 kadarında iyi netice vermektedir. Bu hastalığın tedavisinde en önemli husus, psikolojik tedavidir. İyi bir psikoterapi ile tam deva mümkündür. diyet olarak da hastaya sellülozu az, baharatsız, yumUşak yiyecekler verilir. İskemik kolitte ise, kalın barsağı besleyen damarlardaki yetersizlik neticesi, kalın barsağın bir evresinde nekroz (doku ölümü) ve kanamanın meydana gelmesi söz konusudur. Hastada ishal ve karın ağrısı vardır. Barsak delinip, yaşamı tehdit edebilir.
Sözlükte “kolit” ne demek?

1. Kalınbağırsak yangısı olarak da bilinir.
Kolit sözcüğünün ingilizcesi : n. colitis
Kelimenin Kökeni: Fransızcadır

Kolit Nedir,Kolit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi,Kolit Ne Demektir

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420