NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

LM35 Nedir,LM35 Ne Demektir,LM35 Hakkında Bilgi ve Açıklaması

LM35 Nedir,LM35 Ne Demektir,LM35 Hakkında Bilgi ve Açıklaması

LM35 nedir?

LM35 Nedir,LM35 Ne Demektir,LM35 Hakkında Bilgi ve AçıklamasıBu yazımızda çoğu kişinin bilmediği yada duymadığı LM35 kavramıdır. LM35, bölge ısısına göre potansiyel fark meydana getiren bir birleşik ve yarı iletken bir yapıya sahip olan ısı duyargaüdür.

Hassas ve ufak kıymetli sıcaklık ölçümleri amacıyla makul bir duyargadür. -55 derece ile 150 derece arasında çalışabilen LM35 ısı duyargaü çıkış stresinin sıcaklık farkına göre değişmesi prensibi ile çalışır.

Bir derece değişim çıkış voltajını 10 mV değiştirir. 4 ile 20 V arasında giriş voltajı uygulanabilen duyarga, 0.5 derece hassasiyete sahiptir. 3 bacağı bulunmaktadır. Entegreye ön taraftan baktığımızda soldan itibaren, 1. bacak +Vc, 2. bacak Vout 3. bacak toprak.

+Vc amacıyla makul stres aralığı +4V ile +30V arasında. Ancak genel olarak +5V ya da +12V kullanılmaktadır. Bağlantıda Vout ile GND arasına R = VC * 10^6 ohm sayısal değerinde bir direnç konulabilir.

Entegrenin 10mV/C hata seviyesi bulunuyor. Sonuçta bölge ısısı, Vout * (100 C /V) formülü ile kolayca hesaplanabilir. Vout 1V ise bölge ısısı 100C derece demek oluyor.

LM35 sıcaklık duyargaü, datasheet verilerine göre -50 ile +150 derece arasında sıcaklık ölçebiliyor. Sensör, asli bağlantı halinde (pozitif sıcaklık ölçme) +2 ile +150 derece arasında her 1 derece artışa karşılıkta 10mV stres üretiyor.

Yani duyarga 1 derecelik sıcaklık artışı amacıyla amacıyla 10mV stres üretiyor. Sensörü 4-30V stres ile besleyebilmek olası. Sensör hiç ek eleman gerektirmeden, besleme stresi verildiginde çıkışından direk pozitif sıcaklık sayısal değeri ile orantılı stres bilgi kapasitesi alınabiliyor. Ancak bu bağlantı ile negatif sıcaklıkları tartmak olası değildir.

LM35 Nedir,LM35 Ne Demektir,LM35 Hakkında Bilgi ve Açıklaması

 

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420