NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

Temettü-Kar Payı-nedir,Temettü-Kar Payı-ne demektir,Temettü-Kar Payı-anlam ve açıklaması

Temettü-Kar Payı-nedir,Temettü-Kar Payı-ne demektir,Temettü-Kar Payı-anlam ve açıklaması

Temettü (Kar Payı) nedir?

Temettü-Kar Payı-nedir,Temettü-Kar Payı-ne demektir,Temettü-Kar Payı-anlam ve açıklamasıBir ekonomik kavram olan temmettü kavramını açık  ve anlaşılır biçimde anlatmaya çalışalım. Temettü başka adıyla kar payı, bir şirketin bir senelik etkinlik devresi neticesinde elde ettiği, Net Dönem Karı üzerinden (yasal karşılıklar eksiltildikten sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette sermayelerinin bulunması karşılığında elde ettikleri getiridir.
Temettü nasıl dağıtılır ?

Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadırlar;

1- Nakit olarak ortaklara ödenen temettüler.

2- Bedelsiz Sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettüler.
Temettü ödemeleri ne vakit gerçekleştirilir ?

Anonim şirketlerin temettü ödemeleri genelde Mayıs ayı sonuna kadar gerçekleşmektedir. Çünkü anonim şirketlerin temettü ödemeler amacıyla “hesap devresini takiben 5. ayın sonuna kadar” zorunluluğu bulunmaktadır.

Temettü gelirleri daha çok bir yatırım tekniği olarak tercih edilmektedir. Herhangi bir şirketin temettü ödemelerinden faydalanmak amacıyla söz hususu şirketin hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün evvelce alabilmek gerekmektedir. Halka açık şirketlerin sermaye artırımlarından faydalanmak amacıyla de aynı şart söz hususudur.
Temettü örneği

Bedelsiz Sermaye artırımına numune olarak kullandığımız XYZ A.Ş.’nin aynı cari pazar verilerinde bu sefer %100 Temettü dağıttığını, bu temettünün yarısının karşılığında Bedelsiz Hisse Senedi verdiğini, başka yarısının ise Nakit olarak ortaklara dağıttığını düşünelim. Şirket başkaca Bedelli ya da Bedelsiz Sermaye artırımı yapmamaktadır. Şirket %50 Temettüden ötürü Bedelsiz Sermaye artırımına gitmektedir, bu halde 100 milyar TRL’lik eski ödenmiş sermayesine (bire yarım oranında, zira %50) 50 milyar TRL’lik yeni sermaye eklenmektedir, böylelikle şirketin yeni sermayesi 150 milyar TRL olmaktadır. Hisse Senedi sayısıda ödenmiş sermayeye paralel bir şekilde artacaktır ve 150 milyon adet olacaktır.
Sözlükte temettü ne manaya gelmektedir ?

Kazanç manasına gelir.

Temettü hakında daha detaylı bilgisi olan ziyaretçilerimizin , bilgilerini yorum kısmında paylaşmalarını rica ederiz.

Temettü-Kar Payı-nedir,Temettü-Kar Payı-ne demektir,Temettü-Kar Payı-anlam ve açıklaması

 

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420