NEDİR,NEREDE,NASIL,KİMDİR

T tüp nedir,T tüp ne demektir,T tüp nasıl yapılır anlamı ve açıklaması

T tüp nedir,T tüp ne demektir,T tüp nasıl yapılır anlamı ve açıklaması
T tüp nedir?

T tüp nedir,T tüp ne demektir,T tüp nasıl yapılır anlamı ve açıklamasıT tüp kavramı bir tıp kavramıdır. T tüp, bir kolesistektomi (safra kesesinin cer­rahi yolla alınması) ardından safra yol­larında hiç safra kesesi taşı kalmadığını denetim etmek amacıyla sarfedilen bir görün­tüleme yöntemi olan kolanjiografi sırasında takılan tüplere denir.

Cerrahi prosedür sırasında, T şeklinde bir kauçuk tüp, safra yolları­na salınır ve orada bırakılır. Yaklaşık bir hafta sonra tübe karşıtlık medium konulur ve X ray (röntgen) görüntüsü alınır. Eğer taş yoksa, tüp çekilir. Taş varsa, ERCP ile alınabilir ya da kuvvetli bir taş çözücü, tüp yolu ile uygulanır.

Cerrahi müdahale sırasında T tüpü safranın vücudunuzdan dışarıya ufak bir torbaya boşalmasını sağlar. Böylece, rengi koyu altından koyu yeşile değişen renklerde olan safranın miktarı ölçülebilir.

Bir T-tüpü takıldıktan sonra bir hafta-on gün, belki de daha uzun bir vakit safra torbasına bağlı kalabilir. Özellikle onuncu gün çekilen T-tüpü filminde (T-kolanjiografi) darlık ya da safra kaçağı yoksa T-tüpü bağlanır ya da kapatılır.

Yaranın iyileşmesi ve özet testlerin uygulanabilmesi amacıyla genelde 3-6 ay, bazı durumlarda de daha uzun bir vakit yerinde kalabilir. T-tüpü deriye bir dikiş ile bağlanır ve tüp etrafındaki tampon kirlenir ya da ıslanırsa değiştirilmesi gerekir.

Size hastaneden çıkmadan T-tüpünün etrafındaki tamponu nasıl değiştirebileceğiniz gösterilecektir ya da hastane ziyaretlerinizde bu prosedür yapılacaktır. Bu son aşamada bile donör organın uyumsuz olması ya da diğer komplikasyonlar nedeniyle ameliyat iptal edilebilir ya da ertelenebilir. Ameliyat çok zAhmetlidir ve 6-18 saat arası vakitbilir.

T tüp nedir,T tüp ne demektir,T tüp nasıl yapılır anlamı ve açıklaması

Ziya Özcan

Bu sayfayı açmadaki amacım, Dağınık halde bulunan ve her kesime hitab eden bilgileri bir araya toplamaktır. Özellikle 5N1K soru ve cevaplarını doğru bir şekilde yansıtmaktır. Ayrıca başka bir amacım ise eğitimdeki eksiklikleri ve bilgi dünyasındaki yanlışlıkları gidermek. Ayrıca ilkokul ,ortaokul,lise kademelerinde hazırlanmış her türlü yazılı sorusu, test, konu anlatımı, etkinlik çalışmaları, zümreler, yıllık ders planı, günlük ders planı, deneme sınavları , ilkokuma harf grupları ve eğitim konusundaki tüm dosya ve materyal bankası oluşturmak için yola çıktık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/guzelbil/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420